head

Probiotyki na chroniczne zmęczenie

Chroniczne zmęczenie może być zlikwidowane nawet przy pomocy probiotyków
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Probiotyki

Wiemy już od pewnego czasu, że probiotyki wzmacniają układ odpornościowy, natomiast w związku z tym dopiero teraz prowadzone są badania, w jaki sposób zwiększyć wytrzymałość sportowców. Chociaż badania nie są skierowane zdecydowane w tym kierunku, mogą udzielić również odpowiedzi na pytanie w jaki sposób probiotyki mogą pomóc w zwalczeniu chronicznego zmęczenia.

 

Naukowców z Exercise Physiology Laboratories i Psychology Department zainteresowało jaki wpływ na sportowców w trakcie ciężkiego treningu  mają napoje z zawartością probiotyków.

Sportowcy są testowani

Naukowcy coraz częściej koncentrują się na tym jakie korzyści wynikają ze spożywania przez fizycznie aktywne osoby preparatów probiotycznych.  Literatura fachowa związana z tym tematem jest dość wybrakowana, tą pustkę miało za zadanie wypełnić to badanie, które zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Kent State. „Pierwszorzędnym celem tego projektu było wykazanie w jaki sposób ćwiczenia związane z dużym obciążeniem termicznym wpływają na stan psychiczny i sprawność fizyczną przy spożywaniu napojów probiotycznych i bez nich”- powiedział Adam Jajtner, adiunkt psychologii sportu z Uniwersytetu Kent State, który prowadził badania wraz z Ellen Glickman, profesorem nauk o zdrowiu. Dwaj specjaliści testowali rowerzystów w laboratorium badawczym.  

Obiecujące wyniki

Hiszpańscy badacze oceniając 28 wcześniej opublikowanych opracowań doszli do takiego wniosku, że węglowodany złożone służące za pożywienie dla bakterii probiotycznych w czasie ich trawienia wytwarzają energię. Dzięki temu mogą poprawić wytrzymałość poprzez to, że utrzymują na równomiernym poziomie cukier we krwi. Natomiast w związku z wykorzystaniem szczepów probiotycznych naukowcy z Uniwersytetu Kent State zastanawiają się również nad tym, jak rozwija się sprawność fizyczna, wytrzymałość i wysiłek w czasie obciążenia cieplnego oraz po nim. Po drugie chcieliby znaleźć odpowiedź na pytanie jak zmieniają się funkcje fizyczne i poznawcze w trakcie silnych zmian cieplnych.

Niezbędne probiotyki

Ponieważ probiotyczne bakterie flory jelitowej przyczyniają się do wchłonięcia wapnia, żelaza i magnezu, w przypadku rozpadu równowagi flory jelitowej z tych substancji odżywczych organizm otrzymuje jeszcze mniej.  Z powodu niedoboru żelaza może pojawić się przewlekłe zmęczenie, natomiast brak magnezu  może prowadzić do bólów głowy, skurczy mięśni, braku apetytu. W przypadku uszkodzenia flory jelitowej niezależnie od tego, że walczymy z chronicznym zmęczeniem poprzez uzupełnianie substancji odżywczych, wprowadzone witaminy i substancje mineralne tylko częściowo lub nieznacznie są wchłaniane.  

Wykorzystana literatura:  

https://www.nutraingredients.com/Article/2017/11/27/Researchers-to-explore-link-between-exercise-exhaustion-probiotics/?utm_source=Newsletter_SponsoredSpecial&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter%2BSponsoredSpecial&c=BwveObaBxK%2B2F%2ByZa306cA%3D%3D

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.