head

Ciecierzyca, starożytny skarb z Mezopotamii

Ciecierzyca, starożytny skarb z Mezopotamii
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Płaski brzuch

Ciecierzyca, nazywana również cieciorką pochodzi z Bliskiego Wschodu, największą popularnością cieszy się w kuchni krajów basenu Morza Śródziemnego. Ziarna ciecierzycy znano i spożywano już w starożytnym Rzymie i Mezopotamii. Warto zapoznać się bliżej z tą rośliną.

Ciecierzyca to jedno z najbardziej popularnych warzyw w kuchni włoskiej, greckiej, indyjskiej, arabskiej i hiszpańskiej. Jest nie tylko smaczna, ale przede wszystkim bardzo zdrowa. Dowiedz się, jak wpływa na nasz organizm!

Źródło witamin

Posiada liczne właściwości zdrowotne, jest skarbnicą wielu witamin i składników mineralnych. Zawiera m.in. witaminy A, B, C, K, znaczne ilości fosforu, potasu, cynku, selenu, magnezu oraz żelaza.

Jest zdrowa

Dzięki niskiej zawartości sodu a wysokiej zawartości błonnika może być śmiało spożywana przez osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi. Nadmiar sodu w diecie wpływa niekorzystnie na wiele narządów, przede wszystkim na serce i układ krążenia. Zawarty w ciecierzycy potas przyspiesza wydalanie nadmiaru sodu z organizmu, warto więc włączyć ją do codziennej diety. Można z niej zrobić praktycznie wszystko: zupę, drugie danie, pastę na kanapki czy smaczny, zdrowy deser!

Oczyszcza organizm

Ciecierzyca zawiera spore ilości selenu, który pomaga oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn. Chroni wątrobę i usuwa z organizmu związki rakotwórcze. Warzywo to może więc być doskonałym uzupełnieniem kuracji oczyszczającej.

Wzmacnia kości

Wysoki poziom wapnia i witaminy K  w ciecierzycy przyczynia się do wzmocnienia kości i ich ochrony przed osteoporozą. W trosce o mocne i zdrowe kości warto włączyć ciecierzycę do codziennej diety.

Poprawia przemianę materii

Jeśli często masz  problemy z wypróżnianiem , określane jako zaparcia, doskonałym rozwiązaniem może okazać się ciecierzyca! Ze względu na wysoką zawartość błonnika ciecierzyca doskonale oczyszcza jelita i wspomaga perystaltykę  jelit, co z kolei przekłada się na eliminację zaparć. Ponadto zawarty w niej błonnik sprawia, że czujemy się najedzeni, przyspiesza przemianę materii i pomaga w zdrowym odchudzaniu oraz uzyskaniu płaskiego brzucha.

Wspomaga leczenie cukrzycy

Ze względu na niski indeks glikemiczny mogą włączyć ciecierzycę do swojej diety  również osoby chore na cukrzycę. W warzywie tym jest mało cukrów prostych, dlatego ma zdolność do obniżenia poziom glukozy we krwi, co jest przydatne w leczeniu cukrzycy.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.