head

Imbir i jego właściwości lecznicze: dlaczego warto go spożywać?

Imbir ze względu na swój specyficzny smak jest lubiany przez wiele osób
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Oczyszczenie organizmu

W Chinach i Indiach korzeń imbiru jest stosowany już od tysięcy lat przy leczeniu dolegliwości zdrowotnych. Imbir był również bardzo szanowany w starożytnym Rzymie. Właściwości lecznicze imbiru są nadzwyczaj różnorodne: jest wspaniałym antyutleniaczem i stymulatorem trawienia, jak również może być z powodzeniem stosowany przy przeziębieniach i stanach zapalnych. Ponadto jego ostry, indywidualny smak  powoduje, że nasze ulubione potrawy i napoje stają się jeszcze bardziej specyficzne.  

Medycyna ludowa stosowała korzeń imbiru po pierwsze w celu poprawienia trawienia i do leczenia problemów trawiennych oraz do detoksykacji. W Indiach ponadto żuto imbir przeciwko cuchnącemu oddechowi, w Chinach leczono nim przeziębienia i chorobę morską, a w starożytnym Rzymie po  ucztach – aby zapobiec dolegliwościom żołądkowym.

Dobroczynne składniki – w idealnej ilości

W dużej ilości zawiera białko, węglowodany, aminokwasy, witaminę B i E oraz substancje mineralne, między innymi cynk, fosfor, wapń, magnez i żelazo. Właściwości lecznicze mają również gingerol i szogaol, które zapewniają ostry smak imbiru oraz olejki eteryczne, szczególnie kurkumina i bizabolen.

Masz złe trawienie? Jedz imbir!

W przypadku problemów trawiennych korzeń imbiru może być szybkim i skutecznym antidotum. Pomaga zlikwidować wzdęcia, gazy, biegunkę  i męczące uczucie sytości, można go używać, jeśli  czujemy, że mamy „ciężki” żołądek. Dzięki spożywaniu imbiru szybciej możemy uwolnić się od nieprzyjemnej kolki.  Poprawia przemianę materii, łagodzi nudności i odruch wymiotny. Ostatnia właściwość jest przydatna w leczeniu choroby morskiej oraz w czasie ciąży.

Wirusy, bakterie, stany zapalne

Imbir wyróżnia się również w leczeniu chorób spowodowanych szkodliwymi mikroorganizmami.  Niszczy bakterie Helicobacter pylori znacznie zwiększające ryzyko wrzodów żołądka i raka żołądka oraz wirusy powodujące grypę i przeziębienie. Przyspiesza leczenie zakażeń bakteryjnych występujących jako powikłania przeziębienia wirusowego. Imbir wspaniale zbija gorączkę, uśmierza nieżyty i łagodzi kaszel, odkaża drogi oddechowe, dzięki czemu łagodzi zapalenie gardła. Zmniejsza stany zapalne stawów (reumatyczne) i objawy ścierania się chrząstek, bóle stawów, migrenę oraz ból zęba. Znajdujący się w imbirze gingerol i inne antyoksydanty wspomagają leczenie chorób nowotworowych, a w szczególności raka jelita grubego, raka prostaty i odbytu. Antyoksydanty zobojętniają również wolne rodniki odpowiedzialne za liczne choroby (stany zapalne, rak, zmiany w układzie krążenia) i starzenie się skóry.

Chroni serce i detoksykuje

Po pierwsze ekstrakt imbiru i jego wywar mogą być stosowane w celu zmniejszenia poziomu (złego) cholesterolu LDL, ale przy pomocy surowego korzenia również można usunąć z żył niebezpieczne skrzepy krwi. Poza tym imbir zmniejsza poziom cukru we krwi i wysokie ciśnienie, reguluje krążenie krwi, dzięki jego spożywaniu można zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia.  Możemy skorzystać z niego przy wewnętrznym czyszczeniu, przede wszystkim przy detoksykacji układu limfatycznego. Dzięki działaniu potnemu, a do tego przez skórę wspomaga również usuwanie toksyn z organizmu.  

Przypisy:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11710709

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665023/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3426621/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23612703

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16117603

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.