head

Szparagi: wspominał o nich również Hipokrates.

Szparagi roślina lecznicza
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Oczyszczenie organizmu

 

Szparagi, o których pisał już Hipokrates, były cenione w Grecji przede wszystkim ze względu na ich właściwości lecznicze. Odkryli, że szparagi działają lekko moczopędnie, są pomocne w leczeniu objawów ukąszenia owadów, łagodzą ból zęba. Natomiast ich wartość odżywczą jako pierwsi docenili starożytni Rzymianie, to dzięki nim powoli wyruszyły na podbój Europy, na początku były popularne wśród elit, a były uprawiane głównie w przyklasztornych ogródkach. Szparagi to niezwykle łatwe w uprawie warzywo sezonowe o niezwykłych właściwościach leczniczych, ponadto są lekkostrawne i niskokaloryczne, a więc idealne dla osób będących na diecie odchudzającej.

Lista ich zalet jest długa oprócz tego, że korzystnie wpływają na nasze zdrowie, są bardzo smaczne i łatwe w przygotowaniu. Należą do najbardziej popularnych warzyw wiosennych, są dostępne przez cały rok, ale najwięcej witamin i składników mineralnych zawierają, gdy są naprawdę świeże w sezonie, który zaczyna się w połowie kwietnia, a kończy pod koniec czerwca.

Bogate źródło błonnika, oczyszczają organizm

Szparagi są warzywem, które z pewnością warto włączyć  do diety odchudzającej. Szparagi stymulują pracę nerek, przyspieszają drenaż limfatyczny. Zawierają bardzo mało kalorii, są lekkostrawne, natomiast dzięki ogromnej zawartości błonnika mają dobroczynny wpływ na układ pokarmowy, regulują pracę jelit i oczyszczają je z nagromadzonych toksyn.

Smaczna bomba witaminowa

Oprócz tego, że szparagi są pyszne i delikatne w smaku doskonale wzmacniają  układ odpornościowy, mają bardzo dużo witamin m.in. A, B1, B2, C, E oraz składników mineralnych jak np. żelazo, fosfor, wapń, potas, kwas foliowy oraz chlorofil.

Wspierają trawienie i mają działanie moczopędne

Szparagi cenione są od lat ze względu na właściwości moczopędne.  Sok ze szparagów może pomóc rozpuścić kamienie nerkowe.  Zawarte w nich związki m.in. asparagina, działają pobudzająco na pracę nerek i regulują gospodarkę wodną organizmu. Szparagi doskonale wspomagają wątrobę w procesie oczyszczania organizmu z toksyn. Ponadto pomagają zwalczyć infekcje układu moczowego i są dobre na zaparcia.

Sposób przygotowania

Szparagi, co prawda mają charakterystyczny gorzki smak, ale możemy go łatwo usunąć, wystarczy odpowiednio je oczyścić i ugotować w lekko osolonej wodzie z sokiem z cytryny. Szparagi gotujmy przez 15-20 minut, należy zwrócić przy tym uwagę, aby nie używać naczyń aluminiowych, ponieważ może to spowodować zabarwienie pędów na siwy kolor.

Źródła:

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-286-ASPARAGUS.aspx?activeIngredientId=286&activeIngredientName=ASPARAGUS&source=2

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.