head

Dlaczego ważne jest oczyszczanie układu limfatycznego?

Oczyszczanie limfy może być przeprowadzone również przy pomocy urządzenia
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Oczyszczenie organizmu

Oczyszczanie układu limfatycznego podobnie do układu jelitowego zalecane jest również kilka razy w roku.Zadaniem układu limfatycznego  między innymi jest przekazywanie do jelit nagromadzonych w organizmie toksyn, szkodliwych złogów oraz obumarłych komórek. Oczyszczanie układu limfatycznego pomaga w zlikwidowaniu oraz zapobiegnięciu przed pewnymi chorobami.

Zaburzenia w krążeniu limfy wpływają bezpośrednio na funkcjonowanie organizmu: gromadzą się toksyny i inne szkodliwe substancje oraz występuje niedobór tlenu w komórkach. Dlatego ważne jest oczyszczanie układu limfatycznego.

Funkcje układu limfatycznego

Zadaniem układu limfatycznego jest zapewnienie komórkom odpowiedniej ilości tlenu i substancji odżywczych. Odprowadza on obumarłe komórki, szkodliwe substancje oraz bakterie do węzłów chłonnych, które filtrują limfę, a następnie niepotrzebne substancje przekazują przy pomocy krążenia krwi do organów przeprowadzających detoksykację. Pewna ich część wraz z limfą trafia bezpośrednio do jelita grubego i wraz z kałem opuszcza nasz organizm. Natomiast jeśli w układzie limfatycznym pozostaną przyklejone te substancje, funkcja transportowa nie będzie dobrze spełniona, co  może prowadzić do pojawienia się chorób.

Nieodpowiednie funkcjonowanie

Jeśli przepływ limfy zostaje spowolniony z powodu nagromadzonych substancji toksycznych, w dotkniętych tym miejscach skóra staje się wyblakła i szarawa oraz pojawia się obrzęk. Na zaburzenia układu limfatycznego oraz pogorszenie się jakości limfy wskazują również obrzękłe, czasami bolące węzły chłonne. W tych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie oczyszczania układu limfatycznego, które w charakterze prewencyjnym również warto wykonać 1-2 razy w roku, nawet wtedy jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości.

Metody oczyszczania układu limfatycznego

Ręczny masaż limfatyczny jest jednym z najczęściej stosowanych sposów, bezpośrednio stymuluje przepływ limfy. Ta technika oddziałuje również na układ nerwowy, w ten sposób masaż limfatyczny łagodzi stres. Ponadto usuwa złogi tkanki łącznej, dzięki czemu zmniejsza bule i opuchlizny związane z obrzękiem. W domu też możemy wypróbować masaż limfatyczny, dbając o to, aby węzły chłonne masować delikatnymi, falistymi ruchami.

Oczyszczanie układu limfatycznego może również nastąpić przy pomocy urządzenia. W czasie tego zabiegu pacjent ubierany jest w tak zwany „rękaw uciskowy”, który wykonuje masaż falisty skierowany w górę. Drugą metodą jest próżniowy masaż limfatyczny, co dobrze wpływa na pomarańczową skórkę, tonizuje i napina tkankę łączną, a ponadto detoksykuje.

Skuteczny jest masaż szczotką przed kąpielą: potrzyjmy nasze ciało kolistymi ruchami szczotką z naturalnego włosia zaczynając od stóp naszych nóg, następnie przemieszczając się od dłoni w stronę klatki piersiowej.  

Odżywianie

W trakcie oczyszczania limfatycznego spożywajmy jak najwięcej, w miarę możliwości zielonych warzyw oraz owoce. Niech nasz jadłospis w dużym stopniu zawiera esencjonalne kwasy tłuszczowe, które możemy znaleźć w ziarenkach roślin oleistych i suszonych owocach. W trakcie oczyszczania układu limfatycznego pijmy czystą wodę, ewentualnie ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Spożywajmy herbatę wzmacniającą krążenie limfy, ale mogą nam również pomóc preparaty oczyszczające limfę. Jeśli chcielibyśmy osiągnąć jeszcze szybszy wynik, możemy zastosować suplementy diety oczyszczające limfę, natomiast zwracajmy uwagę na to, aby wybierać sprawdzone produkty zawierające naturalne składniki, takie jak LymphActive®.

Sport

Ruch przyspiesza przepływ limfy, dlatego nie zapominajmy o regularnym uprawianiu sportu. Spośród sportów zalecane są takie jak streching i aerobik, ale proste skoki (najlepsza jest piłka do skakania) są również pożyteczne.  

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.