head

Kalafior: chroni serce i mózg

Kalafor
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Oczyszczenie organizmu

Wspiera układ trawienny, chroni serce, pomaga w oczyszczaniu organizmu i wpływa na zdrowie serca. To jednak nie jedyne zalety kalafiora: to niezwykle cenne warzywo, które pretenduje do miana superżywności, warto włączyć do codziennego jadłospisu!

Kalafior jest bogatym źródłem witamin, składników mineralnych, a dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów stoi na czele listy  produktów należących do superżywności. Spójrz, dlaczego warto jeść kalafiora!

Chroni nasze serce

Najcenniejszym składnikiem kalafiora jest sulforafan, związek siarki, który wpływa na funkcjonowanie nerek i pomaga utrzymać optymalne ciśnienie krwi. Spożywany regularnie chroni naczynia krwionośne i przyczynia się do poprawienia pracy układu krążenia.

Wpływa korzystnie na pracę mózgu

Kalafior jest bogatym źródłem choliny, która pobudza mózg. Ponadto substancja ta poprawia pamięć, pomaga się skupić, ułatwia uczenie się i zapamiętywanie. Co więcej  może przyczynić się do zmniejszenia utraty pamięci związanej z wiekiem.

Oczyszcza i wspiera trawienie

Warzywo to może być niezwykle korzystne podczas kuracji oczyszczającej. Zawarty  w nim błonnik poprawia trawienie i pomaga w zachowaniu czystości jelita. Włączając go do swojej diety, możemy łatwiej pozbyć się nagromadzonych substancji toksycznych i szkodliwych bakterii.

Bogaty w witaminy

Kalafior jest naturalnym  antyoksydantem, zawiera wiele witamin i składników mineralnych m.in. witaminy z grupy B, witaminę C, K,  potas, fosfor, błonnik, kwas foliowy, magnez, beta - karoten. Kalafior pomaga chronić komórki, ale może nam pomóc również w walce ze szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jego regularne spożywanie może przyczynić się do wzmocnienia układu odpornościowego, a tym samym chroni nasz organizm przed skutkami  zanieczyszczenia powietrza i stresu, które powodują uszkodzenie  narządów i tkanek.

Zapobiega stanom zapalnym

Kalafior jest bogaty w przeciwutleniacze, dzięki czemu ma działanie przeciwzapalne, zapobiega i pomaga łagodzić stany zapalne w organizmie. Lekarze z University of Pennsylvania doszli do wniosku, że substancje zawarte w tym warzywie mogą pomóc w leczeniu cukrzycy, stwardnienia rozsianego i mukowiscydozy.

Źródła:

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-1478-CAULIFLOWER.aspx?activeIngredientId=1478&activeIngredientName=CAULIFLOWER&source=2

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.