head

Ziarenka chia: superżywność oczyszczająca jelita

Ziarenka chia: o działaniu oczyszczającym i detoksykującym
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Oczyszczenie jelit

Mało jest takich potraw, które dokładnie oczyszczają układ trawienny, a ponadto są smaczne, odżywcze i lekkostrawne. Ziarenka chia należą do nich, a poza tym, że oczyszczają jelita, są jedną z najzdrowszych superżywności.

Ziarenka chia są coraz bardziej lubianą potrawą, nie tylko lubią je te osoby, które są zwolennikami wegańskiego trybu życia, ale również Ci, którzy chcieliby trochę ubarwić swoją dietę. Te drobne ziarenka są w stanie wchłonąć w siebie dziesięć razy więcej wody niż ich własny ciężar, dzięki czemu ich konsystencja staje się galaretowata, dlatego może być przygotowany z nich wspaniały budyń, koktajl lub inne słodycze. Oczywiście spożywanie tych słodyczy nikomu nie sprawia trudności i nikomu nie przychodzi do głowy, kiedy je je, że jego potrawa oczyszcza jelita.

Czyści i regeneruje  

Oczyszczające jelita ziarenka chia wspaniale detoksykują. Powodem tego jest to, że pod wpływem płynu ziarenka przybierające galaretowatą postać razem ze sobą zabierają szkodliwe złogi i substancje toksyczne, a następnie w naturalny sposób są one wypróżniane z organizmu. Ta galaretowata substancja podobnie jak pektyna chroni wrażliwe jelita, eliminuje zatwardzenia, w ten sposób zmniejszając ryzyko raka jelita grubego.  Oprócz tego w połączeniu z owocami bogatymi we flawonoidy i antyutleniacze w krótkim czasie wypełnia, a ponadto zwiększa wydajność i wspiera również układ odpornościowy. Ponieważ ich indeks glikemiczny jest niski, czyli w czasie trawienia wyzwala się mało glukozy, dlatego ziarenka chia mogą spożywać również cukrzycy.

Co i jak z nich sporządzajmy?

Wykorzystanie ziarenek chia traktowanych jako magazyn omega-3  jest wielorakie i różnorodne. Z mlekiem roślinnym można sporządzić z nich shake z ziarenek chia, smoothie, ewentualnie napój energetyczny. Jeśli chcemy, aby nasze śniadanie było pożywne i zdrowe, możemy je wmieszać do płatków owsianych, jogurtu i podobnie do pektyny można dodać je do dżemu. Jeśli lubimy w domu piec, śmiało możemy zmieszać je z ciastem na chleb, ciasto i naleśniki, w tym przypadku warto jest zaopatrzyć się w ziarenka chia zmielona na mąkę lub przy pomocy młynka do kawy zmielić je w domu. Oczyszczające jelita ziarenka chia można włożyć do kremu z awokado, bakłażana, do sosów do sałatek, natomiast najlepiej będzie jeśli wykreujemy własne przepisy.  

Czy wiesz, że?

Bezglutenowe ziarenka chia można stosować również w zastępstwie jajek. W przypadku ciasta na naleśniki możemy zastąpić nimi jajka oraz w trakcie panierowania również możemy je wykorzystać zamiast jaj. W tym celu zmieszajmy jedną łyżkę stołową zmielonych ziarenek chia z niewielką ilością wody, pozostawmy na trochę i wtedy wykorzystajmy je, kiedy ich konsystencja będzie przypomiła ubite jajko.  

 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.