head

Prosta kuracja oczyszczająca – Jak ją przeprowadzić?

Kuracja oczyszczająca: dlaczego jest potrzebna, jak ją przeprowadzać?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Oczyszczenie jelit

Czy masz pojęcie o tym, ile substancji toksycznych trafia do organizmu poprzez żywność i ogólnie ze środowiska? Naukowcy udowodnili, że tylko w jelicie grubym dorosłego człowieka można znaleźć pięć lub nawet więcej kilogramów niestrawionych pozostałości pożywienia. Między innymi dlatego też ważna jest kuracja oczyszczająca.

Od czasu do czasu w naszym organizmie gromadzą się substancje toksyczne i szkodliwe mikroorganizmy, które osłabiają nasz układ odpornościowy. Wtedy dobrą usługę spełnia kuracja oczyszczająca, która dziaéa skutecznie, a jednocześnie łagodnie.

Co sygnalizuje potrzebę przeprowadzenia kuracji oczyszczającej?
 

Nadwaga, problemy ze skórą, stałe zmęczenie, częste wzdęcia, chroniczna biegunka lub zaparcia, to jedynie takie znaki ostrzegawcze, które sygnalizują czas kuracji oczyszczającej. Jeśli ją przeprowadzimy, to uwolnimy nasz organizm od substancji stanowiących zagrożenie dla naszego zdrowia, od szkodliwych złogów w układzie jelitowym oraz od bakterii i grzybów powodujących choroby. Nie ma potrzeby zaraz zaczynać od intensywnej kuracji oczyszczającej, wystarczy jeśli wypróbujemy jakąś prostszą metodę.  

Spożywajmy błonnik

Ze względu na nasze zdrowie błonnik pokarmowy jest nadzwyczaj ważny. Spotkać go można jedynie w potrawach pochodzenia roślinnego – jak na przykład w zbożach, roślinach strączkowych, w orzechach o właściwościach prebiotycznych i oczywiście w owocach i warzywach. Błonnik pomaga utrzymywać jelita w ruchu, dzięki czemu zapobiega przed zatwardzeniem, polipami i powstaniem raka jelita grubego. Jak mała szczoteczka oczyszcza ścianki jelit z nagromadzonych złogów, dlatego odpowiednie spożywanie błonnika jest konieczne w czasie kuracji oczyszczającej.

Odżywiajmy dobre bakterie

W żołądku, w jelicie cienkim, ale głównie w jelicie grubym żyje około 400 różnych gatunków bakterii, one wspólnie tworzą florę jelitową. Flora jelitowa każdego człowieka jest indywidualna. W organizmie zdrowego człowieka „dobre” bakterie mają przewagę, są to głównie bakterie kwasu mlekowego, które nazywamy również probiotykami. W naturalnej postaci występują w kiszonej kapuście lub w fermentowanych produktach mlecznych.

Jedzmy zieloną żywność

Najlepszymi produktami oczyszczającymi jest zielona żywność o dużej zawartości wody, chlorofilu i błonnika. Zielona żywność zapewniająca największe działanie dobroczynne to  glony chlorella. Przywraca równowagę flory jelitowej, pomaga usunąć substancje toksyczne z jelit i działa dobroczynnie na układ immunologiczny. Chlorofil ma wspaniałe działanie dezynfekujące, niszczy bakterie i grzyby. Jest niezbędny w tworzeniu czerwonych ciałek, pomaga w funkcjonowaniu serca.  Spożywajmy w postaci tabletek lub ewentualnie w sproszkowanej formie, rano, na czczo. Dawkowanie uzależnione jest od ciężaru ciała. W czasie używania należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów.

Pijmy wystarczająco dużo

W czasie oczyszczania organizmu pijmy czystą, nie zimną, ale letnią wodę. Proponujemy również sporządzenie następującego napoju: do 2 dl letniej wody wlejmy 2 łyżeczki octu jabłkowego, pół lub jedną łyżeczkę miodu i wypijmy go rano na pusty żołądek. Oprócz tego spożywajmy herbaty ziołowe, napary ziołowe takie jak  prawoślaz lekarski i  łopian.

Tego unikajmy

Jeśli chcemy oczyścić swój organizm z substancji toksycznych unikajmy następujących artykułów spożywczych: wnętrzności zwierzęce, czerwone mięsa, potrawy panierowane, wędliny, biały cukier, mleko i jaja. Niedopuszczalne jest również  spożywanie alkoholu i palenie papierosów.  

 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.