head

Groszek: słodki, zdrowy smakołyk

 Groszek: słodki, zdrowy smakołyk
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Oczyszczenie jelit

Eliminuje zmęczenie, oczyszcza organizm i uzupełnia witaminy: Groszek nie dość, że jest smaczny to w dodatku również bardzo zdrowy. Zobacz, dlaczego warto go jeść!

 

Już starożytni mieszkańcy Egiptu znali lecznicze właściwości groszku i bardzo szybko zaczęli go uprawiać jako wartościową roślinę użytkową, znali go również w starożytnej Grecji i Rzymie. Nieco później w Europie groszek był wykorzystywany na  paszę dla krów, aby miały słodsze mleko. Dopiero w okresie panowania Ludwika XIV zaczęto z nim eksperymentować w królewskich kuchniach. Dowiedz się, dlaczego groszek jest taki zdrowy!

Źródło witamin

Groszek zawiera mnóstwo witamin i minerałów odżywczych jest bogatym źródłem witaminy B i C, kwasu foliowego  oraz żelaza, cynku, fosforu, magnezu i potasu.

Reguluje ciśnienie krwi

Groszek neutralizuje wolne rodniki, co zmniejsza uszkodzenia żył, reguluje ciśnienie krwi, ponadto jego spożywanie zmniejsza szanse wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Detoksykuje organizm

U osób wrażliwych groszek może powodować wzdęcia, warto jednak wiedzieć, że jest on doskonałym uzupełnieniem kuracji oczyszczającej, skutecznie usuwa złogi gromadzące się na ścianach jelit oraz wspomaga trawienie.

Redukuje zmęczenie

Regularne spożywanie groszku redukuje zmęczenie i znużenie, wspiera prawidłowe formowanie się komórek. Groszek zawiera żelazo, które jest ważnym składnikiem biorącym udział w przepływie tlenu z płuc do komórek całego ciała i napełnia organizm energią.

Szerokie zastosowanie kulinarne

Zielony groszek można przyrządzać na wiele sposobów, smaczny jest zarówno surowy, jak również ugotowany i choć najlepszy jest ten świeżo zerwany, ponieważ zachowuje w sobie wszystkie cenne związki. Ze słodkiego, zielonego groszku można zrobić pyszną zupę, puree oraz krem, przyrządzić zdrowy koktajl, jak również dodać do sałatek, zapiekanek czy omletów.

 

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.