head

Dieta wysokobłonnikowa | Dlaczego błonnik jest tak ważny w celu dobrego zdrowia?

Dieta wysokobłonnikowa chroni zdrowie
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Oczyszczanie jelit

Czy mówił Ci ktoś już kiedyś, abyś zwiększył(a) spożywanie błonnika lub potraw z dużą ilością błonnika? W tym pomaga dieta wysokobłonnikowa.

Co to jest błonnik?  

Błonnik to związek pochodzenia roślinnego. Organizm ludzki nie jest w stanie go strawić, a mimo tego błonnik jest bardzo ważną częścią zdrowej diety. Nasyca, wspomaga odchudzanie, zwiększa ruch jelit i zmniejsza poziom cholesterolu. Możemy na długo zachować zdrowie stosując dietą wysokobłonnikową.

Rodzaje błonnika

W żywności spotykamy dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny.

Błonnik rozpuszczalny w wodzie w trakcie przechodzenia przez przewód pokarmowy rozpuszcza się i staje się żelowaty. Ten proces spowalnia przemianę węglowodanów, utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi i zmniejsza poziom cholesterolu we krwi. Błonnik rozpuszczalny w wodzie to prebiotyki, czyli pożywienie dla probiotycznych bakterii. Błonnik rozpuszczalny w wodzie to beta-glukan, inulina i pektyna.

Błonnik nierozpuszczalny w wodzie w układzie jelitowym sam wchłania wodę, przyspiesza ruch jelit, dzięki temu wspierając przepływ zawartości jelit. Ten ostatni zbiera złogi przyklejone do ścianek jelita, tak więc spełnia rolę środka oczyszczającego jelita. Błonnik nierozpuszczalny w wodzie to celuloza, lignina i hemiceluloza.

Ile błonnika potrzebujemy i jak możemy go pozyskać?

Przeciętnie dla osób dorosłych jest zalecane 30 gramów błonnika dziennie, ale większość ludzi spożywa około połowę tego. Najlepszym sposobem na zwiększenie spożycia błonnika jest dieta wysokobłonnikowa, która zawiera potrawy bogate w błonnik, na przykład fasolę, groch, soczewicę, brokuły, pomidory, śliwki, jabłka, pomarańcze, pełnoziarniste zboża i różne rodzaje orzechów. Pijmy dużo płynów (dziennie 2-3 litry), aby pomóc w przepływie błonnika przez układ pokarmowy. Nie przesadzajmy, bowiem zbyt duże spożycie błonnika powoduje powstawanie gazów, wzdęcia i skurcze żołądka.

Propozycje zwiększenia spożycia błonnika

- W czasie każdego posiłku spożywajmy co najmniej jeden owoc lub warzywo

-  Zmieszajmy z jogurtem zboża o dużej zawartości błonnika i świeże owoce

- Włóżmy mrożone jagody do koktajlu białkowego

- Wypróbujmy nowe warzywne potrawy

- Dodajmy mrożone lub świeże warzywa do zupy, makaronu i innych potraw, na przykład do omleta, pizzy i kotleta mielonego

- W restauracji wybierajmy z baru sałatkowego różne owoce, warzywa, orzechy i potrawy zawierające ziarna

- Zażywajmy suplementy diety o dużej zawartości błonnika


Jeśli zwiększymy spożycie błonnika do potrzebnych 30 gramów dziennie, to dzięki temu poprawimy stan naszego zdrowia. Spożywany błonnik odgrywa ważną rolę w zachowaniu wagi ciała, zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, co jest czynnikiem ryzyka chorób serca i układu krążenia.  

Jaki wpływ ma błonnik na układ jelitowy?

Błonnik pomaga w usunięciu złogów i innych toksyn, to znaczy, że oczyszcza jelita.  Z powodu braku błonnika w diecie stolec twardnieje, co powoduje zaparcia. Błonnik zmniejsza ryzyko hemoroidów i  raka jelita grubego, a ponadto przyczynia się do zapobiegnięcia przed uchyłkowatością.

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.