Nieprzyjemny zapach z ust może mieć wiele przyczyn: problemy trawienne, nieodpowiednia dieta, nietolerancja pokarmowa, zapalenie zatok, zapalenie dziąseł i próchnica zębów.
Nieprzyjemny zapach z ust nie zawsze wynika z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Przyczyną nieprzyjemnego oddechu może być również niewłaściwa dieta, stosowanie nieodpowiednich leków oraz różne stany zapalne.
W jamie ustnej znajdują się bakterie, które wykorzystują tlen, aby zapobiegały rozmnażaniu się bakterii powodujących procesy gnilne. W celu utrzymania równowagi flory jamy ustnej potrzebne są oba rodzaje bakterii, jeśli jednak przemnożą się bakterie powodujące procesy gnilne wówczas pojawi się przykry zapach z ust.
Produkty kwasotwórcze, pokarmy wysokobiałkowe, kofeina, palenie, alkohol i niektóre leki mogą w znacznym stopniu zakłócić równowagę bakteryjną układu pokarmowego, powoduje to przemnożenie się bakterii przyczyniających się do powstawania procesów gnilnych oraz problemy trawienne i nieprzyjemny zapach z ust. W tych przypadkach leczenie jamy ustnej i gardła nie zawsze skutecznie usunie nieprzyjemny zapach z ust.
By pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, musimy przede wszystkim znaleźć a następnie usunąć jego przyczynę! Tropienie przyczyny powinniśmy zacząć od wizyty u stomatologa, aby zbadał stan zdrowia naszych zębów i dziąseł! W wielu przypadkach nieprzyjemnego zapachu z ust możemy pozbyć się poprzez wyleczenie schorzeń stomatologicznych.
Jeśli jednak przyczyna nie znajduje się w jamie ustnej, powinniśmy wiedzieć, że nietolerancja pokarmowa, jak np. nietolerancja laktozy może również stanowić przyczynę nieprzyjemnego zapachu z ust. Objawy nietolerancji laktozy mogą być zróżnicowane, do najczęstszych należą wzdęcia, jak również bóle brzucha pojawiające się zaraz po spożyciu pokarmów zawierających laktozę. Podczas badań lekarskich powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na problemy trawienne, które często mogą być bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.
Jeśli wyeliminowane zostaną wszystkie możliwe przyczyny, nie cierpimy na zapalenie zatok, to powinniśmy zmienić nawyki żywieniowe! Należy dbać o ilość produkowanych ślin, w tym celu należy jeść częściej i mniejsze porcje, sięgać przede wszystkim po warzywa zielonego koloru, które dzięki wysokiej zawartości chlorofilu odświeżą nasze usta: najlepszym rozwiązaniem są brokuły, szpinak, seler i pietruszka.
Osoby będące miłośnikami mięsa powinny ograniczyć spożycie białka zwierzęcego i produktów kwasotwórczych, aby została utrzymana równowaga kwasowo- zasadowa należy przeprowadzić kurację alkalizującą oraz kurację oczyszczającą organizm, co wpłynie pozytywnie na cały układ trawienny!
Bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów w postaci czystej wody lub herbaty, najlepiej zielonej. Skuteczna jest również woda z dodatkiem soku z cytryny. Pobudza ona wytwarzanie śliny, jest bogatym źródłem witaminy C i skutecznie zwalcza nieprzyjemny zapach z ust.