head

Dlaczego ważne jest czyszczenie języka?

Dlaczego ważne jest czyszczenie języka?
Lek.dent. Szabo Zenon Lek.dent. Szabo Zenon
Dentysta
Temat: Nieświeży oddech

Codziennie dwa razy myjemy zęby, ale  czyszczenia języka nie uważamy już za tak ważną czynność. A przecież wraz z myciem zębów odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu higieny jamy ustnej.

Chociaż jest to prosta czynność, większość osób zaniedbuje czyszczenie języka. Ta czynność pomaga w opóźnieniu powstawiania na zębach i języku nalotu bakteryjnego.

Niech będzie to częścią codziennej rutyny

W trakcie pielęgnacji jamy ustnej jesteśmy skłonni podchodzić lekceważąco do czyszczenia języka, chociaż ze względu na budowę naszego języka jest on doskonałą kryjówką dla drobnych pozostałości jedzenia, których nawet ślina nie jest w stanie stamtąd wymyć. Z tego wynika, że wiele osób jeszcze w wieku dorosłym nie wie, co zawiera w sobie prawidłowa higiena jamy ustnej. Ponieważ nie wiedzą o tym dorośli, dlatego też nie uczą tego dzieci. Chociaż dobrze by było gdyby ta 1-2 minutowa czynność stała się częścią codziennej rutyny mycia zębów, ponieważ bruzdy języka zapewniają idealne miejsce dla najróżniejszych bakterii i dla ich rozmnażania. Między innymi temu zawdzięczamy nieprzyjemny zapach z ust, ale w rozwoju kilku chorób jamy ustnej ważną rolę odgrywają również mikroorganizmy rozwijające się na języku. Bez czyszczenia języka rozmnażają się również bakterie Streptococcus mutans, które powodują próchnicę zębów, ale język pokryty bakteriami sprzyja również chorobom dziąseł i stanom zapalnym przyzębia.

Jak czyścić język?

Do tego celu odpowiednia jest tradycyjna miękka szczoteczka do zębów, ale istnieją również specjalne szczoteczki z gumową skrobaczką do czyszczenia języka. Natomiast są również narzędzia specjalnie zaprojektowane do czyszczenia języka, które wyposażone są w rączkę i małe włosie z mikrowłókien, jak również w przyrząd do ściągania nalotu. Szczoteczkę do zębów lub narzędzie do czyszczenia języka przeciągnąć od nasady przez cały wysunięty język. Czynność tę powtarzamy, aż cały język będzie pozbawiony nalotu. Nalot usuwamy z jamy ustnej przy pomocy płynu do płukania jamy ustnej, w przypadku jego braku może być również zwykła woda.

Dobrze wiedzieć

Język pokryty białym lub żółtawym, grubym nalotem może również wskazywać na problemy żołądkowe i jelit oraz infekcję Candida albicans.

Czy wiesz?

Czyszczenie języka nie jest wynalazkiem współczesnego świata, stosowali go już w starożytności Egipcjanie i Hindusi.

 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.