head

Jakie mogą być powody raka jelita grubego?

Co powoduje nowotwór jelita grubego?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Jelito grube

Dokładnie nie są znane powody raka jelita grubego, natomiast są takie czynniki, które powodują pewne skłonności. Choroba jest bardzo rozpowszechniona w krajach zachodnich, dlatego można przypuszczać, że niezdrowy tryb życia odgrywa tutaj ogromną rolę.  

Niezależnie od tego, że rak jelita grubego jest jednym z nowotworów najłatwiej wykrywalnych, na całym świecie systematycznie rośnie liczba chorych. Głównie w krajach rozwiniętych jest częsty, dlatego prawdopodobnie jego powodem jest nieprawidłowy tryb życia. Chociaż rak jelita grubego może powstać u każdego niezależnie od płci i wieku, najczęściej dotyka osób  powyżej 50 roku życia. Badając powody raka jelita grubego naukowcy doszli do takich powiązań, które my również spróbowaliśmy naświetlić.  

Tryb życia

We współczesnym świecie codziennie spotykamy się z różnego rodzaju toksynami, niech będzie mowa o dodatkach, o wysokokalorycznych potrawach bogatych w tłuszcze trans, o czerwonych mięsach lub używkach. Spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu, palenie papierosów między innymi może być powodem skłonności do raka jelita grubego, ale zażywane przez dłuższy okres leków podrażniających błonę śluzową jelita również może przyczynić się do pojawienia się raka jelita grubego.  W wyniku odżywiania ubogiego w błonnik toksyny mogą odłożyć się w jelicie grubym, mogą powodować stany zapalne, które jeśli staną się chronicznymi, mogą przekształcić się w procesy rakotwórcze.  

Choroby

W tle raka jelita grubego może pojawić się choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodowe stany zapalne jelita grubego, ale ryzyko może zwiększyć się również z powodu otyłości spowodowanej cukrzycą typu 2. Wcześniej zdiagnozowany u chorego rak macicy, szyjki macicy lub piersi może być również zwiększonym czynnikiem ryzyka. Wśród powodów powstania raka jelita grubego występują zakażenia pasożytami, bowiem pasożyty produkują takie toksyny, które uszkadzają tkanki.  

Genetyka

Za chorobą mogą kryć się powody genetyczne. Okazało się, że w tych rodzinach, gdzie zdarzały się już przypadki raka jelita grubego, u pozostałych członków rodziny częściej pojawiał się nowotwór jelita grubego.

 

W związku z zapobiegnięciem przed rakiem jelita grubego ważną rolę odgrywa całkowite usuwanie toksyn oraz złogów,  co najmniej raz do roku przeprowadzajmy kurację detoksykującą i oczyszczającą jelita .

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.