head

Leczenie raka jelita grubego | Terapie na raka jelita grubego

Leczenie raka jelita grubego drogą operacyjną
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Jelito grube

Leczenie raka jelita grubego może odbywać się na wiele sposobów, ale najbardziej skutecznym jest jeśli dzięki operacji nowotwór zostanie w całości usunięty. Oprócz operacji kluczowe znaczenie może mieć radio- i chemoterapia, a ponadto celowe jest korzystanie z zabiegów wspomagających.  

 Rak jelita grubego zaliczany jest do najczęściej spotykanych nowotworów złośliwych, jego rozpoznanie w odpowiednim czasie oraz jego leczenie może uratować życie. Sposoby leczenia w dużej mierze zależą od wielkości i umiejscowienia nowotworu.

Zabiegi chirurgiczne

Tradycyjne rozwiązanie chirurgiczne oznacza usunięcie odcinka jelita z nowotworem. W przypadku guza odkrytego we wczesnym stadium ten sposób może spowodować wyleczenie chorego na raka jelita grubego. Natomiast kolektomia to poważny zabieg, w stadium zaawansowanym usunięty zostaje nie tylko guz, ale sąsiednie tkanki rakowe oraz węzły chłonne, dzięki temu zapobiegając przed nawrotami choroby lub powstawaniem przerzutów. Jeśli wycięty odcinek jelita grubego jest krótki, krawędzie cięcia prostowane są szwami, natomiast w przypadku dłuższego odcinka tworzony jest otwór chirurgiczny, tzw. stomia, przez który następuje wypróżnianie do torebki zamocowanej na ściance brzucha. To chorzy często ciężko przeżywają. Pomocna w leczeniu raka jelita grubego jest laparoskopia (wziernikowanie jamy otrzewnej), która wykonywana jest przy pomocy endoskopu. Zaletą jej jest to, że nie ma potrzeby nacięcia ściany brzusznej, a jedynie na zrobienie 3-4 małych nacięć, zabieg związany jest z minimalnym ryzykiem, a drobne blizny szybko się goją.

Chemoterapia i radioterapia

Radioterapia jest stosowana przede wszystkim w leczeniu raka odbytu. Chemoterapia polega na zabijaniu komórek rakowych lekami przeciwnowotworowymi. W przeciwieństwie do radioterapii, chemoterapia nie jest leczeniem miejscowym, ale działa na cały organizm. Po operacji leczenie w zależności od zabiegu i stadium choroby może być uzupełnione radio- lub chemoterapią oraz ukierunkowaną terapią biologiczną.

Ukierunkowana terapia biologiczna

Leki stosowane w trakcie tej terapii dzięki różnym właściwościom biologicznym są w stanie ukierunkowanie zniszczyć zidentyfikowane komórki nowotworowe oraz zatrzymać ich rozmnażanie.

Leczenie odżywkami

Zabiegi wspierające (support) potrzebne są w przypadku wszystkich chorób nowotworowych, jednym z nich jest terapia odżywkami. Odżywka jest przeciwnowotworowa, o działaniu zapobiegającym przerzutom, ale musi być zarejestrowana.  

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.