head

Cienki stolec – Co wpływa na kształt stolca?

Jeśli jelito cienkie jest niedrożne, skutkuje to cienkim stolcem
Jeśli jelito cienkie jest niedrożne, skutkuje to cienkim stolcem
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Jelito grube

Ciężko udaje Ci się wypróżnić? Często stolec jest cienki? Nie przechodź obok tego obojętnie, bowiem cienki stolec może wskazywać nawet na nowotwór jelita grubego.

Tak jak konsystencja, tak samo kształt stolca zależy od wielu czynników. Wpływa na niego spożyte pożywienie, jak również to, ile płynu spożyliśmy. Z wieloma osobami zdarzyło się już, że jego stolec odbiega od normalnego, ale na co wskazuje utrzymujący się przez dłuższy czas cienki stolec?

Powody cienkiego stolca

Jeśli zauważymy, że regularnie jesteśmy w stanie wyprodukować coś tylko po dłuższym siedzeniu na sedesie i męczeniu się i nasz stolec jest cieńszy niż normalny, wtedy prawdopodobnie coś jest nie w porządku z naszym trawieniem lub układem pokarmowym.
Być może nie spożywamy dostatecznej ilości błonnika, który rozrzedziłby nasz stolec i pomógł w ruchu jelit. W wyniku jego niedoborów pojawiają się zaparcia, w wyniku których powstaje stolec w kawałkach lub cienki.    
Możemy mówić o wielu takich zmianach, które utrudniają przepływ zawartości w jelicie i uniemożliwiają wypróżnianie stolca normalnej grubości. Cienki stolec jest spowodowany niedrożnością jelita grubego lub jakimkolwiek zwężeniem w odbycie. Wewnętrzne hemoroidy, powiększenie prostaty, polipy w jelicie grubym, osłabienie refleksu wypróżniania stolca hamuje normalne wypróżnianie stolca.  

Nieleczone zwężenie jelita również może prowadzić do niedrożności jelit, które można wyleczyć tylko drogą operacyjną. Tkanki blizn powstające w jelitach jako powikłania choroby Leśniowskiego-Crohna nie rzadko powodują niedrożność jelit i z powodu stanów zapalnych zrośnięcie jelit prowadzi do zrośnięcia, sklejenia się jelit. Wraz ze zwężeniem jelita grubego może pojawić się również nowotwór jelita grubego i rak odbytu.  

Jak można zapobiec?

Jeśli cierpimy na zaparcia, miejmy na uwadze, że dieta uboga w błonnik, bogata w cukry, tłuszcze spowalnia procesy trawienne. Poprzez to zmienia się konsystencja stolca, więcej wody jest z niego wchłaniane, przez co trudniej jest wypróżniany. Na szczęście, dzięki diecie wspierającej trawienie i ruch jelit można przywrócić regularne wypróżnianie. Spożywanie błonnika jadalnego, a w szczególności błonnika rozpuszczalnego w wodzie (na przykład psyllium) może pomagać w leczeniu zaparć i przywróceniu prawidłowego wypróżniania, oprócz tego pomaga żywność zawierająca bakterie probiotyczne.

Aby przyspieszyć ruch jelit ruszajmy się dużo, spożywajmy odpowiednią ilość płynów. Rak jelita grubego zagraża najczęściej osobom w średnim wieku, dlatego im zalecane jest przeprowadzanie okresowych badań na raka jelita grubego, jak również tym osobom, w których rodzinach już zdarzył się rak jelita grubego.

O ile zaparcia i cienki stolec występują przez dłuższy czas zwróćmy się do lekarza, który dzięki badaniom diagnostycznym stwierdzi co jest tego powodem.  

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.