head

Kto i kiedy powinien skorzystać z badań na raka jelita grubego?

Badania przesiewowe na raka jelita grubego mogą uratować życie
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Jelito grube

Nadszedł czas, aby poważnie potraktować uczestnictwo w badaniach przesiewowych, które są wstępnym warunkiem pomyślnego wyleczenia i zmniejszenia liczby zgonów. Do wykrycia choroby w odpowiednim czasie, leczenia zapobiegawczego przed rakiem i leczenia we wczesnym stadium choroby jest odpowiednie badanie przesiewowe na raka jelita grubego.

Szanse na wyleczenie raka jelita grubego wykrytego we wczesnym stadium są dobre, natomiast bez przeprowadzenia badań przesiewowych nie ma takiej możliwości. Badanie laboratoryjne kału jest odpowiednie tylko do tego, aby wykazać czy znajduje się w nim krew, natomiast w kale nie tylko z powodu nowotworu może pojawić się krew. Z drugiej strony negatywny test może być mylny, ponieważ rak jelita grubego nie zawsze jest związany z krwawieniem.  

Kiedy należy zgłosić się na badanie?

Rak jelita grubego dotyka głównie ludzi w średnim wieku, dlatego im szczególnie zalecane jest korzystanie z okresowych badań przesiewowych, jak również tym osobom, u których w rodzinie zdarzyła się już choroba. Ponieważ mowa jest o nadzwyczaj agresywnym raku, jeśli przerzuci się na błonę śluzową jamy brzusznej lub inne organy, to czas przeżycia to kilka miesięcy. Tak samo ważne jest, aby te osoby, u których wynik testu na krew w kale nie był negatywny wykonały badania na raka jelita grubego.

Jak wykonywane jest badanie przesiewowe na raka jelita grubego?

Do wykrycia raka jelita grubego służy kolonoskopia, tj. wziernikowanie jelita grubego jest najbardziej odpowiednim badaniem, bowiem z jego pomocą zauważalne są również wczesne zmiany, a co więcej w trakcie badania mogą być bezboleśnie usunięte również polipy. W celu wykluczenia możliwości raka jelita grubego czasami niezbędne jest pobranie próbki tkanki, na podstawie której okaże się czy są obecne komórki nowotworowe, ale w razie konieczności choroba jest definiowana przy pomocy metod obrazowych CT i MRI. Wziernikowanie jelita grubego oprócz wykazania choroby jest również odpowiednie do usunięcia polipów jelitowych uznawanych za stan przedrakowy.

Jak odbywa się badanie?

Wiele osób denerwuje się i boi wziernikowania. W dzisiejszych czasach zabieg przeprowadzany jest ze znieczuleniem połączonym z sedacją oraz uśpieniem, w stanie przebudzenia ewentualnie wdmuchiwanie powietrza jak również przechodzenie przez krętą części jelita grubego może sprawiać ból. Nie ma potrzeby pozostania w szpitalu, ale przed badaniem przez 3-4 dni konieczne jest zastosowanie specjalnej diety z dużą ilością płynów, aby jelito grube odpowiednio zostało oczyszczone. Wieczorem przed kolonoskopią trzeba zażyć środki przeczyszczające, ewentualnie przy pomocy lewatywy przeczyścić jelita. Następnie przez odbyt wprowadzana jest cienka rurka o długości około 1,5 metra, na końcu której znajduje się kamera i lampa. W następnym kroku jelita są poszerzane poprzez wdmuchiwanie powietrza, dzięki temu wygładzają się rowki jelitowe i ukryte polipy, nowotwory, stany zapalne stają się widoczne. Jeśli w czasie badania lekarz zauważy niebezpiecznego polipa, przy pomocy narzędzi może go łatwo usunąć. W czasie kolonoskopii może być pobrana również próbka z tkanek, dzięki której można uzyskać jeszcze bardziej szczegółowe informacje o ewentualnych zmianach.  

Alternatywą wziernikowania jelita grubego jest rentgen jelita grubego wykonywany z podwójnym kontrastem dzięki wypełnieniu jelit, inaczej zabieg ten nazywany jest irygoskopią. Pozwala on na niebezpośrednie obejrzenie jelita grubego, ale dzięki tej metodzie z podejrzanych obszarów nie można pobrać próbki tkanki, tylko przejrzeć nagrania.  

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.