head

Zamiast świąt- problemy zdrowotne: przejadanie się

Przejadanie się jest ogromnym obciążeniem dla przewodu pokarmowego
Przejadanie się jest ogromnym obciążeniem dla przewodu pokarmowego
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Enzymy trawienne

Rodzinne spotkania przy bogato zastawionym stole podczas Świąt Bożego Narodzenia, często kończą się problemami trawiennymi. Nie brzmi to zbyt dobrze, prawda? Niestety sporo osób z powodu przejedzenia, w tym okresie skarży się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. By ich uniknąć warto poznać zasady rozsądnego i zdrowego świątecznego biesiadowania!

Ciężko oprzeć się świątecznym smakołykom, które co prawda ,,kuszą nas wyglądem,, ale często powodują, że nie tylko przybywa nam dodatkowych kilogramów. Objawem przejedzenia mogą być również nudności. Do takich wielkich ilości pokarmów organizm nie jest przyzwyczajony. Ciężkie świąteczne dania mogą być znacznym obciążeniem, przede wszystkim dla trzustki, która potem nie jest w stanie  produkować wystarczającej ilości enzymów trawiennych, co skutkuje silnymi nudnościami.

Świąteczne biesiadowanie wpływa na przemianę materii

Czy ty również należysz do tych, którzy na czas świąt Bożego Narodzenia przerywają swoją dietę, mówiąc, że obfite jedzenie przez tych kilka dni nie może zaszkodzić? Przejadanie się jest ogromnym obciążeniem dla przewodu pokarmowego i może objawiać się wieloma nieprzyjemnymi problemami trawiennymi, zwłaszcza tak zwanym ciężkim żołądkiem. Tradycyjne świąteczne potrawy zawierają sporo tłuszczów i cukru, są trudne do strawienia, co więcej są również prawdziwą bombą kaloryczną. Jeśli dodatkowo będą ,,zapijane” słodkimi napojami gazowanymi i alkoholem, dolegliwości będą jeszcze poważniejsze. Oczywiście nie musimy całkowicie rezygnować z tych przepysznych świątecznych potraw, ale jeśli ktoś przez cały rok stosuje zdrową dietę, powinien przestrzegać kilku podstawowych zasad również podczas świąt.

Świąteczne menu nie tylko zawiera innego rodzaju posiłki niż te, które spożywamy na co dzień, ponadto jest ich więcej i w tym czasie zazwyczaj jemy również większe porcje. Objawy wynikające z przejedzenia mogą być bardzo nieprzyjemne, wszystko zależy od ilości i jakości spożytych posiłków. Najczęstsze objawy to skurcze brzucha, uczucie napięcia, nasycenie, wzdęcia, zgaga, osłabienie, pocenie się, zwiększona produkcja śliny, mdłości, wymioty, biegunka lub zaparcie i nieprzyjemny zapach z ust.

 

 

Skuteczne sposoby na przejedzenie

W celu złagodzenia lub wyeliminowania problemów trawiennych spowodowanych przejedzeniem warto wykorzystać kilka naturalnych metod leczenia, które mogą być stosowane naprzemiennie w zależności od stopnia nasilenia  dolegliwości. Niezwykle skuteczne przy tego typu problemach są niektóre przyprawy i zioła, między innymi (imbir, kolendra, kminek, cynamon, rumianek, mięta pieprzowa), w przypadku przejedzenia mogą one znacznie złagodzić np. wzdęcia  lub zgagę. Warto również sięgnąć po preparaty zawierające enzymy trawienne.

Brak enzymów trawiennych lub ich zmniejszona produkcja znacznie spowalnia trawienie, czego  pierwszym objawem może być to, że posiłek np. tradycyjny bigos lub ciasto przechodzą przez układ pokarmowy znacznie wolniej niż zwykle, w związku z czym pokarm ulega fermentacji, co powoduje nadmiar gazów i wzdęcia. Niestrawione i niewydalone resztki pokarmu zalegają w jelicie grubym, co stopniowo zatruwa cały organizm. Enzymy trawienne  powodują ,,rozkład”, takich pokarmów jak białka, węglowodany czy tłuszcze na drobne cząstki, ułatwiając w proces trawienia. Enzymy trawienne zadbają o to, abyśmy nie musieli spędzać godzin w toalecie, ale pozwolą nam w pełni poczuć świąteczną atmosferę.

Warto wiedzieć, że ilość enzymów trawiennych nie jest stała, ich produkcja może być zmniejszona na skutek stresu lub używania  niektórych leków.


Niemniej jednak powinniśmy dbać o zdrowe odżywianie i prowadzić zdrowy styl życia. Możemy wykorzystać również inne metody pomagające zoptymalizować ilość enzymów trawiennych w organizmie. W tworzeniu się enzymów trawiennych biorą udział bakterie probiotyczne (probiotyki), dlatego zaleca się  regularne ich spożywanie przez cały rok.

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.