head

Co powoduje brak enzymów trawiennych? Objawy i rozwiązania

Enzymy trawienne rozkładają pokarmy i dbają o to, aby organizm mógł wykorzystać znajdujące się w nich substancje odżywcze.
Enzymy trawienne rozkładają pokarmy i dbają o to, aby organizm mógł wykorzystać znajdujące się w nich substancje odżywcze.
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Enzymy trawienne

Wiele spraw może być przyczyną zaburzeń trawiennych oraz dolegliwości przewodu pokarmowego. Jedną z nich jest brak enzymów trawiennych lub zmniejszenie ich ilości, co w większości przypadków, na szczęście, można w prosty sposób zmienić. Poznaj naturę enzymów trawiennych oraz to, jak można je zdobyć.

Ból brzucha, wzdęcia, zaparcia: to tylko takie dolegliwości przewodu pokarmowego, z którymi nie wszyscy zwracają się do lekarza. Jest wiele takich osób, które próbują raczej jakichś domowych sposobów lub szukają idealnego rozwiązania wśród ziół. Natomiast znacznie mniej osób myśli już o tym, że powodem ich dolegliwości mogą być  enzymy trawienne, a dokładniej ich zmniejszona ilość lub ich brak. To natomiast można zrównoważyć tylko dzięki odpowiedniej kuracji.

Do czego potrzebne są enzymy trawienne?

W tym celu, aby substancje odżywcze ze spożytych pokarmów mogły być wykorzystane, potrawy i napoje przechodzą przez skomplikowany mechanizm. Łącznie nazywamy go trawieniem, w którym enzymy trawienne odgrywają nadzwyczaj ważną rolę. Te związki rozkładają pokarmy i dbają o to, aby organizm mógł wykorzystać znajdujące się w nich substancje odżywcze.  

Rodzaje enzymów trawiennych
Istnieje wiele enzymów trawiennych, wśród nich najważniejsze są następujące:

  • Proteaza: rozbija białka.
  • Lipaza:zadaniem jej jest przetwarzanie tłuszczów .
  • Amylaza: wchodzi w reakcję ze skrobiami.
  • Celulaza: bierze udział w trawieniu celulozy.

Jak można zdobyć enzymy trawienne?
Nie można zbyt wiele razy powtarzać, że nasz organizm, jeśli odpowiednio funkcjonuje stworzy potrzebne rodzaje i ilości enzymów trawiennych. Bierze w tym udział wątroba, trzustka, jelita, żółć i żołądek, a ponadto enzymy trawienne znajdują się również w ślinie.  

Jednocześnie istnieją takie warzywa i owoce, dzięki którym mogą być uzupełnione enzymy trawienne.  Istotne jest to, że należy je spożywać na surowo, ponieważ enzymy trawienne są czułe na ciepło i w temperaturze powyżej 40-45 stopni są niszczone. Dobrym wyborem jest papaja i ananas, które w pierwszym rzędzie wspomagają trawienie białek, dzięki zawartej w nich papainie i bromelinie. Tak samo bogate w naturalne enzymy trawienne jest mango, miód, kimchi, awokado i banan.

Na drugą grupę warzyw i owoców możemy patrzeć jak na pewnego rodzaju katalizator.Mowa jest o tym, że znajdujące się w nich witaminy i substancje mineralne  mogą zwiększać produkcję enzymów trawiennych. Dobrym przykładem jest cynk, który jest niezbędny do syntezy proteazy. Wszystko to oznacza, że jeśli nie odżywiamy się zdrowo, wtedy produkcja enzymów trawiennych również będzie utrudniona.  

Na problemy trawienne

Z powyższych wynika, że jeśli prawidłowo się odżywiamy i w produkcji enzymów trawiennych nie przeszkadza jakaś choroba, zaburzenie czynnościowe lub uraz, wtedy nasze trawienie jest odpowiednie. Z tego wynika, że dzięki leczeniu chorób, uszkodzeń narządów oraz zdrowej diecie możemy zlikwidować nasze problemy. Problemy zdrowotne to oczywiście kwestie medyczne, ale odżywianie to „nasza działka”.

Najważniejsze jest to, aby zerwać z jedzeniem gotowych i półproduktów, białego cukru, radykalnie powinniśmy zmniejszyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych i białej mąki. Zamiast nich preferujmy pełnoziarniste zboża, ziarna roślin oleistych, oliwę z oliwek, chude mięsa, surowe warzywa i owoce.  Spośród warzyw najlepsze są ciemnozielone i żółte, z owoców niebieskie i czerwone. Spróbujmy polubić glony (Spirulina, Chlorella), trawą pszeniczną i jęczmienną, systematycznie spożywajmy grzyby lecznicze. Jeśli tak będziemy robić, wtedy nie będziemy cierpieć na niedobory enzymów trawiennych.

Tak więc warto zdecydować o zmianie stylu życia, już tylko dlatego, ponieważ zgodnie z ankietami, prawie 60 procent amerykańskiego społeczeństwa w średnim wieku cierpi na problemy trawienne, natomiast ich znaczna część wywołana jest niedoborem enzymów trawiennych.

Probiotyki i suplementy diety

Poza tym, że spróbujemy zdrowo żyć i jadać, są również inne sposoby, dzięki którym możemy przywrócić idealną ilość enzymów trawiennych w organizmie. Jeden z nich to spożywanie probiotyków, bowiem probiotyczne czyli dobroczynne bakterie biorą udział w produkcji enzymów trawiennych. Wspaniałym probiotykiem jest kiszona kapusta, kiszone ogórki, marynowana soja i sery, ale równocześnie mogą mieć one zły wpływ na istniejące już problemy trawienne.Jeśli doświadczymy tego zacznijmy zażywać probiotyki w postaci suplementów diety, wybierajmy spośród tych, które zawierają również prebiotyki (synbiotyki). Postępujmy tak również wtedy, kiedy chcemy osiągnąć szybciej i pewniej rezultat.

Skuteczniejszym rozwiązaniem jest bezpośrednie  wprowadzenie enzymów trawiennych, co możemy osiągnąć dzięki spożywaniu suplementów diety. W tym przypadku zwracajmy uwagą na to, aby na etykiecie (opakowaniu) preparatu była widoczna jak największa miara. Warto zapoznać się z opiniami klientów, dzięki którym możemy otrzymać z pierwszej ręki informacje o produkcie.  

Źródła: 

https://www.healthline.com/nutrition/natural-digestive-enzymes#section3

http://www.drnatura.com/cleanse/digestive-enzymes/

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.