head

Porażenie prądem dzieci: co zrobić do czasu przyjazdu pogotowania?

Porażenie prądem dzieci: co należy zrobić do czasu przyjazdu karetki?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Dziecko

Porażenie prądem dzieci niestety nie jest rzadkim zjawiskiem, bowiem maluchy łatwo sięgają do gniazdka. Rodzice są wtedy przerażeni, nad czym trzeba przejść do porządku dziennego i nie tracić cennych sekund, nim przyjedzie pogotowie.

Utrata przytomności, poparzenia, zatrzymanie oddechu, uszkodzenie mięśnia serca, arytmia – porażenie prądem u dzieci może być związane z poważnymi następstwami . Zależy to również od tego jak długo dziecko jest narażona na działanie prądu. Prąd uszkadza mięsień serca, ale przechodząc przez mózg może powodować również obrażenia mózgu. Dzieci można ochronić przed  wypadkami  dzięki zabezpieczeniu kontaktów, ale co należy zrobić jeśli już doszło do tragedii?

Wyłączenie prądu

W przypadku porażenia prądem po pierwsze bez namysłu należy wyłączyć prąd i wyzwolić malucha z obiegu prądu! Nigdy nie chwytajmy dziecka ręką, ponieważ my też możemy zostać porażeni prądem. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy wyłączyć prądu, stając na jakikolwiek dobrze izolujący materiał (na przykład gumowy dywanik, drewnianą skrzynkę, książkę) ewentualnie w papciach na gumowej podeszwie suchym przedmiotem nie przewodzącym prądu odepchnijmy dziecko od źródła prądu. Chwyćmy za kijek od miotły, ale wystarczy również dłuższa listwa lub suchy szalik.  

Sprawdzenie oznak życia

Po wyswobodzeniu dziecka z obiegu prądu natychmiast sprawdźmy czy jest świadome i czy widzimy na jego ciele ślady poparzenia. Jeśli straciło świadomość, należy sprawdzić oznaki życia. Jeśli daje znaki życia, połóżmy dziecko stabilnie na boku i natychmiast wezwijmy pogotowie! Do przyjazdu pogotowia uspokajajmy go, jeśli powstały rany oparzeniowe, połóżmy na nich sterylną gazę. Trzeba wiedzieć, że rana oparzeniowa sygnalizuje, że mały organizm poddany był działaniu dużej energii  i z tego powodu mogą pojawić się zaburzenia w funkcjonowaniu serca.

Reanimacja

Jeśli małe dziecko nie oddycha, puls nie jest wyczuwalny, natychmiast należy rozpocząć reanimację, którą należy kontynuować aż do przyjazdu pogotowania lub do spontanicznego powrotu oddechu i akcji serca. Reanimacja składa się z masażu serca i sztucznego oddychania, których stosunek naturalnie zależy od wieku dziecka . Ponieważ kości dziecka są słabsze, należy uważać, aby nie złamać  mu mostka lub żeber.

 

Bardzo ważne jest, aby również wtedy  iść z dzieckiem do lekarza, jeśli oprócz strachu nic mu się nie stało, ponieważ szkodliwe następstwa porażenia prądem mogą pojawić się nawet znacznie później!

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.