head

Nowa metoda leczenie alergii na orzechy laskowe

Alergia na orzechy laskowe
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Dziecko

Do obecnych czasów nie można było leczyć alergii na orzechy laskowe, teraz natomiast naukowcy znaleźli prostą, ale skuteczną metodę. Wypróbowali ją na takich dzieciach, u których alergia na orzechy laskowe była aż tak poważna, że nawet od maleńkiej ilości orzechów laskowych pojawiały się u nich alergiczne objawy. W badaniu wzięło udział prawie 500 dzieci w wieku 4-17 lat.  

Przy badaniu dużej ilości osób udało się wyprzedzić reakcje alergiczne, kiedy to chore dzieci przez 6 miesięcy otrzymywały dziennie jedną kapsułkę mąki z orzechów laskowych, w celu wykształcenia u nich tolerancji. Dokładniej mówiąc lekarze podawali im codziennie zawartość całych kapsułek z mąką z orzecha laskowego rozsypując ją na potrawy, wszystko to robiąc stopniowo, z systematycznie zwiększaną dawką. Druga grupa dzieci zażywała kapsułki wypełnione placebo, z proszkiem bez orzechów laskowych, ale ani dzieci, ani lekarze nie wiedzieli, kto co ma w kapsułce.

Obiecujące wyniki

Zgodnie z informację wykonującego testy Aimmune Therapeutics z siedzibą w Kalifornii po pół roku 67 procent dzieci biorących udział w badaniu było w stanie zjeść bez reakcji alergicznych około dwóch orzechów, natomiast spośród dzieci spożywających placebo tylko 4 procent.

Natomiast alergolog Stacie Jones z Uniwersytetu w  Arkansas ostrzegł przed tym, aby nikt nie próbował tej metody w domu, ponieważ może być ona niebezpieczna. „Póki co metoda jest testowana. Można ją wykonywać tylko w idealnie bezpiecznych warunkach” – oświadczył dr Jones. Prawie jedna piąta dzieci biorących udział w badaniu została wyłączona z niego, 12 procent z powodu reakcji alergicznych lub z powodu innych problemów.

Są wątpliwości

Specjalista z Uniwersytetu Vanderbilt, Stacy Dorris zwróciła uwagę na to, że metoda z mąką z orzechów laskowych może ochronić chorych przed poważnymi reakcjami, ale nie na pewno oznacza sposób leczenia.  „Nie wiemy, co mogło by się stać, jeśli przestaliby zażywać kapsułki” – powiedziała  Dorris, która dodała również, że wypróbuje metodę na swojej ośmioletniej córce, która jest uczulona na orzechy laskowe. Sukces nie jest gwarantowany, ponieważ zgodnie z opracowaniem u kilku osób pojawiło się zbyt dużo skutków ubocznych,  aby mogły zjeść dzienną dawkę. Nowa metoda nie gwarantuje również, że dzieci mogą tak spożywać orzechy laskowe, jakby nie miały alergii, a tylko tyle że 95 procent z nich może zjeść jednego orzeszka tak, że nie pojawiają się objawy alergiczne – wyjaśnił Andrew Bird, alergolog z Southwestern Medical Center z Dallas, który wziął udział w badaniach jako doradca.

 

Wyniki nie zostały jeszcze sprawdzone przez niezależnych specjalistów.

 

Źródło:

http://abcnews.go.com/Health/wireStory/preventive-treatment-peanut-allergies-succeeds-study-53218336

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.