head

Ból brzucha u dzieci i metody leczenia: co zaleca gastroenterolog?

Ból brzucha u dzieci
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Dziecko

 

Ból brzucha u dzieci to powszechna dolegliwość, sposobów jego leczenia jest wiele, o to, która metoda jest najskuteczniejsza, zapytaliśmy gastroenterologa, dr Csabę Podlupszkiego. Dodatkowo specjalista przekazał nam przydatne porady dla rodziców na temat prebiotyków i probiotyków.

Czy istnieje różnica między bólem brzucha u dzieci i dorosłych?

Dzieci mają często zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego, zwykle związane są one ze stresem. Mogą to być problemy w szkole lub jakieś rodzinne, jak również pobyt w przedszkolu czy żłobku. W mojej praktyce zawodowej często spotykam się z takimi dziećmi, u których bóle brzucha nie występują z powodu  niewydolności narządów wewnętrznych, ale takie, u których główną przyczyną  jest stres i problemy emocjonalne.

Czy dzieci są w stanie dokładnie określić lokalizację bólu?

To zależy od wieku. Dzieci 5-6- letnie dokładnie wiedzą, co i gdzie ich boli. Jednym palcem zdecydowanie pokazują miejsce, gdzie ich boli, a wówczas jest całkowicie pewne, że  ból brzucha nie jest wywołany  niewydolnością narządów wewnętrznych.

Co może powodować ból brzucha u dzieci?

Jak już wspomniałem, za najczęstszą przyczyną bólów brzucha u dzieci uważa się stres i problemy emocjonalne. Kolejną przyczyną może być również  infekcja bakteryjna i wirusowa, niedrożność jelit, perforacja żołądka lub jelit. Dzieci czasami podczas zabawy mogą połknąć małe przedmioty, zabawki. Większość przedmiotów ulegnie naturalnemu wydaleniu, ale zdarza się, że zalegają w żołądku i nie przesunie się do jelita cienkiego , co jest przyczyną powstawania tzw. bezoarów. Przypomina kamień, a jego usunięcie odbywa się za pomocą operacji.  Może również wystąpić wrzód żołądka, zapalenie trzustki, zapalenie pęcherzyka żółciowego, różne choroby zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna. U tych najmniejszych dzieci ból brzucha pojawia się na skutek - połknięcia dużej ilości powietrza podczas karmienia piersią, co potem powoduje napięcie ścian  jelit.

Czy dzieci mogą cierpieć na zaburzenia trawienia?

Nie jest to rzadkością, niestety w większości przypadków z powodu zaniedbania ze strony rodziców. Dzieci piją dużo gazowanych napojów bezalkoholowych, jedzą słodycze, półprodukty, chipsy, ponieważ rodzice im na to pozwalają. Niestety spożywanie w nadmiarze tego typu produktów może powodować  biegunkę, zaparcia, wzdęcia i alergie. Coraz więcej dzieci ma alergię na białko mleka krowiego i cukier mleczny, żywność zawierającą gluten,  która również powoduje ból brzucha, biegunkę, wzdęcia i skurcze brzucha. Warto więc zadbać o dietę swojego dziecka, w interesie jego  zdrowia osiągnąć oboje rodzice muszą być konsekwentni.  Nic to nie da, gdy np.jedno z rodziców nie dba o dietę swojego dziecka.  Wiem to z własnego doświadczenia, mam jednego 6-letniego i jednego 11-letniego syna.

Zaparcia u dzieci to powszechny problem.

Zaparcia mogą się pojawić, jeśli dziecko nie przyjmuje wystarczającej ilości płynów. Prawdopodobnie nauczyciele i wychowawcy nie mają wystarczająco dużo czasu na kontrolowanie przyjmowania płynów przez wszystkie dzieci w ciągu dnia. Należy w tym przypadku podkreślić, że ilość płynów, która powinna być podana do południa nie może być uzupełniona po południu, ponieważ wtedy dzieci zaczną się bawić lub uczyć i po prostu zapomną. Nie jest też bez znaczenia, co dajemy dzieciom do picia. Najlepsza jest czysta woda lub niesłodzona herbata. Napojów zawierających cukier  lepiej dzieciom nie podawać.

Ile wody powinny pić dzieci?

To zależy od ich wieku, wagi i wpływów zewnętrznych. Powinien to być przynajmniej jeden litr wody dziennie,  ale gdy dziecko rośnie, ta ilość  powinna również wzrosnąć  nawet do 2 litrów.

W jaki sposób przebiega leczenie bólu brzucha u dzieci?

To zależy od przyczyny. Oczywiście sytuacja jest inna w przypadku infekcji wirusowej, nawet w przypadku alergii, lub gdy dzieci cierpią na bóle żołądka z powodu infekcji pasożytniczej. W tym ostatnim przypadku potrzebne są również badania stolca i krwi, bardzo ważne jest, aby jaja pasożyta zostały dokładnie zdiagnozowane w laboratorium. Jeśli dziecko ma zaparcia, należy zwrócić szczególną uwagę na  jego dietę.  Bez skuteczne jest również to, gdy np. w przypadku przewlekłego problemu rodzice próbują usunąć części stolca z odbytu dziecka za pomocą termometru. Termometr może pęknąć, należy bardzo uważać, ponieważ te starsze typy termometrów mogą zawierać niebezpieczną rtęć, co więcej ta metoda może również uszkodzić naturalne odruchy wywołujące stolec. Zdarza się, że niektóre przypadki bólu brzucha u dzieci  wymagają zabiegu chirurgicznego, czy to w przypadku zapalenia jelit, niedrożności jelit czy ich skręcenie zwane volvulus.  Jeśli zauważymy, że dziecko ma depresję, jest blade, wymiotuje,  ma gorączkę, należy udać się z nim do lekarza! Alarmującym objawem jest krwawy stolec. Z wyjątkiem przypadków wymagających operacji, w większości przypadków skuteczną metodą leczenia bólu brzucha może być podawanie prebiotyków i probiotyków.

Ostatnio metoda ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem

W dzisiejszych czasach na rynku pojawia się niewiele nowych antybiotyków, więc medycyna jest otwarta na inne rozwiązania. Badania potwierdzają, że dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego ważna jest zdrowa i zrównoważona flora jelitowa. Dostarczając organizmowi probiotyki, można znacznie poprawić równowagę flory jelitowej, można zapobiegać różnym chorobom i leczyć je, a także są w stanie skutecznie przezwyciężyć ból brzucha u dzieci. Rodzice mają coraz większą świadomość co do roli, jaką odgrywają probiotyki dla dzieci w przypadku antybiotykoterapii. Przepisując leki, zawsze zalecam stosowanie probiotyków, chociażby również profilaktycznie.  Natomiast jeśli chodzi o prebiotyki, tak o tych wie znacznie mniej ludzi, muszę tutaj podkreślić, że  bez nich bakterie probiotyczne nie były by w stanie sią rozmnażać- prebiotyki są dla nich pożywką.

Czy produkuje się probiotyki i prebiotyki, które przeznaczone są wyłącznie dla dzieci?

Preparaty probiotyczne dla dzieci na ogół zawierają te same korzystne szczepy bakterii jak te, które są dla dorosłych, ale nie zawsze muszą być w postaci kapsułek, ponieważ są trudne do przełknięcia. Małym dzieciom podaje się probiotyki w postaci kropli, natomiast dzieci powyżej 3 lat mogą przyjmować je w postaci tabletek do żucia. Stosowanie probiotyków jest konieczne tylko wtedy, gdy dziecko nie spożywa wystarczającej ilości świeżego błonnika z efektem prebiotycznym lub w ogóle nie jest dostępne, na przykład zimą. Musimy też myśleć, że dzieci bardzo nie lubią warzyw.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.