head

Ból brzucha u dzieci: kiedy jest powód do zmartwień?

Co jest powodem bólu brzucha u dzieci?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Dziecko

Jeśli nawet ból brzucha u dzieci nie zdarza się codziennie, ale często, dobrze jest wiedzieć, kiedy może być powodem do zmartwień. Kiedy pomagają domowe sposoby i kiedy warto zwrócić się do lekarza?

Niestrawność, zaparcia, potrawy powodujące wzdęcia – to tylko kilka możliwych powodów, które mogą być przyczyną bólu brzucha u dzieci. Natomiast może się zdarzyć, że bóle u dzieci spowodowane są poważnymi problemami (np. chorobami jelit), które wymagają opieki medycznej.

Możliwe powody

Często słychać od mam, że ich dziecko boli brzuch. Wiele powodów może być przyczyną tego, że dziecko skarży się na ból brzucha. W wieku niemowlęcym często zdarza się ból brzucha spowodowany kolką, kiedy maleństwo w czasie jedzenia połyka dużo powietrza, co powoduje naprężenie jelit. Ponadto mogą je powodować: przejedzenie, zaburzenia trawienne, zatwardzenia, zbyt duża ilość gazów, nieżyt żołądka i jelit, stany zapalne (choroba Leśniowskiego-Crohna lub zespół jelita drażliwego),jak również u dzieci wrażliwych również białko mleczne, cukier mleczny i potrawy zawierające gluten. Kiedy dzieci są małe nawet nie przychodzi nam do głowy, że mogą cierpień na stany zapalne woreczka żółciowego, refluks lub wrzody żołądka, ale ból brzucha u dzieci może być objawem towarzyszącym przy stanach zapalnych miednicy. W przypadku zakażeń dróg moczowych również może pojawić się ból, natomiast silny, czasami nawet nie do wytrzymania ból brzucha może być sygnałem ostrzegawczym przy wyrostku robaczkowym lub skręcie kiszek. Maluchy z lubością połykają mniejsze przedmioty, zabawki, co może spowodować przedziurawienie jelita. Pasożyty mogą podrażniać ścianki jelit, co może prowadzić do stanów zapalnych.

Co ma zrobić rodzic?

W celu wykrycia powodu bólu brzucha najpierw przemyślmy do końca, co dziecko jadło ostatnio. Kontrolujmy, co jaki okres czasu pojawia się ból, w jakich okolicznościach, z jakim natężeniem, w której części brzucha i czy są objawy towarzyszące (temperatura, wymioty, ból przy oddawaniu moczu). Niestrawność czy też problemy żołądkowe pojawiają się nagle wraz z brakiem apetytu, bólem żołądka, zawrotami głowy, złym samopoczuciem, nudnościami i wymiotami, natomiast przewodnim objawem wrzodów żołądka jest uczucie dyskomfortu lub bólu żołądka lub wpustu żołądka, który może promieniować w okolicach pasa. Jeśli nasze dziecko czuje ból przy pępku i w dolnej prawej części brzucha, może oznaczać to również wyrostek robaczkowy, który natychmiast należy leczyć, a najczęściej operować. Na stan zapalny woreczka żółciowego wskazują konwulsyjne bóle w górnej części brzucha, które są najbardziej intensywne z prawej strony pod łukiem żeber i promieniują w kierunku prawej łopatki. Niedrożność jelita cienkiego i grubego charakteryzuje konwulsyjny, ostry ból brzucha, który jest tym bardziej wyraźny, im wyżej jest niedrożność. Wraz z tym pojawiają się wymioty, wzdęcia, zaparcia, leczenie wymaga operacji. O obecności pasożytów świadczą wzdęcia, biegunka, kolka, te objawy są obecne przez dłuższy czas.  

Koniecznie należy zwrócić się do lekarza, jeśli ból nie przejdzie w ciągu 1-2 dni, stale się natęża wraz z gorączką i moczem lub kałem z krwią, natomiast nudności  i biegunka nie łagodnieją lub pojawia się mocne uczucie słabości.

 

Często problemy psychiczne powodują bóle brzucha, nie jest inaczej również w przypadku dzieci. Jeśli maluch jest niespokojny (np. z powodu przeprowadzki, narodzin brata lub siostry, problemów rodzinnych, przyzwyczajania do przedszkola), często sygnalizują o tym objawy układu pokarmowego: brak apetytu, skurcze żołądka, biegunka i zaparcia.  

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.