head

Mięta pieprzowa to znacznie więcej niż zioło | Do odchudzania, detoksykacji i przygotowywania potraw

Mięta pieprzowa ma liczne właściwości lecznicze
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Domowe oczyszczanie organizmu

Większość osób zna miętę pieprzową (Mentha piperita) jako składnik cukierków i gumy do żucia, natomiast mięta pieprzowa to znacznie więcej niż prosty środek smakowy. Pomaga przy odchudzaniu, uwalnia nas od toksyn, jest bogata w zapewniające zdrowie substancje czynne. Dlaczego warto ją regularnie spożywać? Zebraliśmy najważniejsze właściwości lecznicze mięty pieprzowej.  

W rzeczywistości jest to naturalna krzyżówka dwóch rodzajów mięty: Mentha rotundifolia i Mentha aquatica. Od swoich „przodków” głównie różni się tym, że jej zapach i smak jest bardziej intensywny i bardziej długotrwały. Jest to niewymagająca roślina, którą łatwo można hodować w małych ogródkach lub nawet w doniczce, często również możemy się spotkać z dziko rosnącą miętą pieprzową.  

Dobroczynne składniki

Swoją moc mięta pieprzowa zawdzięcza indywidualnemu składowi substancji odżywczych, które się w niej znajdują. Spójrzmy, jakie składniki zapewniające zdrowie posiada mięta pieprzowa:

- olejki eteryczne, które obfitują w mentol i menton;

- enzymy (oksydaza i peroksydaza);

- witamina C;

- antyoksydanty flawonoidy i taniny;

Poza wyżej wymienionymi mięta pieprzowa zawiera octan metylu, karwol i karwaktol, które skutecznie działają przeciwko szkodliwym mikroorganizmom oraz limonen.

Na co jest dobra mięta pieprzowa?

Jak już wspominaliśmy świeży oddech to tylko jedna z licznych właściwości leczniczych mięty pieprzowej. Możemy stosować ją zewnętrznie i wewnętrznie, w tym ostatnim przypadku jej dobroczynne działanie jest widoczne głównie w przewodzie pokarmowym.

Środek znieczulający: niezależnie od tego czy styka się z błoną śluzową układu jelitowego czy ze skórą, mięta pieprzowa w pierwszym rządzie ściąga, a następnie rozszerza żyły. Dzięki tej właściwości znieczula miejscowo.

Nudności, mdłości: herbata z mięty pieprzowej lub zgryzienie kilku liści szybko może wyeliminować nieprzyjemne objawy.

Środek przeciwbólowy: może pomóc w wyeliminowaniu upartych lub przewlekłych przeziębień. Herbata przygotowana z miętą pieprzową lub wmasowanie olejku eterycznego skutecznie łagodzi dolegliwości. Nie tylko sam ból głowy, ale związane z nim zawroty głowy oraz wrażliwość na światło i dźwięk.

Środek dezynfekujący: dzięki dużej zawartości polifenolu niszczy szkodliwe mikroorganizmy, zarodki oraz większość trafiających do organizmu pasożytów.  

Na kamienie nerkowe: regularne spożywanie mięty pieprzowej pomaga zapobiec oraz usunąć piasek i drobne kamienie powstałe w woreczku żółciowym i nerkach.

Środek detoksykujący: wywar ma działanie lekko przeczyszczające, przyczynia się do usunięcia nagromadzonych w układzie jelitowym toksyn i złogów. Ta właściwość sprawia, że mięta pieprzowa jest jednym z najlepszych ziół detoksykujących.

Na stany zapalne: herbata z mięty pieprzowej uspokaja i leczy podrażnioną błonę śluzową, dlatego stosowana jest na chroniczne zapalenie układu jelitowego oraz jako kuracja uzupełniająca do IBS.

Odchudzanie: jako środek przeczyszczający może być jednym z ważnych sprzymierzeńców kuracji odchudzającej.

Wzdęcia: dzięki substancjom czynnym eliminuje powstawanie zbyt dużej ilości gazów związane ze złym trawieniem, wzdęcia oraz nieświeży oddech.

Ponieważ mięta pieprzowa jest bogata w antyoksydanty (szczególnie w witaminę C i flawonoidy) przyczynia się do zobojętnienia wolnych rodników powodujących choroby oraz przyspieszających starzenie skóry i komórek jak również uszkadzających DNA. Jest wspaniałym środkiem wzmacniającym odporność, dlatego jest doskonałym antidokum na sezonowe choroby oraz dzięki jej zwiększonej dawce możemy zmniejszyć dolegliwości alergiczne. Wywar z pokrzywy doskonale wpływa na gorączkę i kaszel oraz powoduje pocenie.  

Jak może pomóc zewnętrznie?

Stosując zewnętrznie łagodzi swędzenie i ból spowodowany ukąszeniem lub ugryzieniem przez owady. W dane miejsce możemy wetrzeć świeże liście mięty pieprzowej lub zastosować ją jako okład. Przy jej pomocy możemy zapobiec przed „atakiem” owadów. Wystarczy, że posmarujemy skórę olejkiem eterycznym, wtedy możemy być pewni, że komary, bąki, pszczoły ominą nas. Mięta pieprzowa jest składnikiem wielu kosmetyków, bowiem uspokaja, dezynfekuje i orzeźwia skórę. Jest ona najlepszym naturalnym antidotum na wypryski, stany zapalne, trądzik.

Jak przygotować?

Tak jak w przypadku każdego zioła, jeśli wykorzystujemy świeżo zebrane liście, ale naturalnie mogą być nam pomocne również suszone, pokruszone liście. Olejek eteryczny używajmy wyłącznie zewnętrznie. O ile mamy problemy z trawieniem, męczą nas skurcze jelit, rozwiązaniem na problemy może być przygotowanie herbaty z mięty pieprzowej:

Litrem wrzątku należy zalać garść świeżych, poszarpanych ręką liści mięty pieprzowej (lub dwie łyżeczki suszonych). Pozostawmy przez pięć minut, a następnie przecedźmy. Spożywajmy letnią herbatkę bez dodatków. Jeśli chcielibyśmy wzmocnić jej działanie oczyszczające jelita możemy dodać szczyptę stevii. W odróżnieniu od większości wywarów leczniczych spożywajmy w miarę możliwości przed snem. Jego działanie przeczyszczające pojawi się w ciągu kilku godzin, wywar spożyty w większej ilości może powodować bezsenność, problemy ze snem. W przypadku przeziębienia, kaszlu, zatkanego nosa możemy przeprowadzić inhalację dodając kilka kropli olejku eterycznego.

Mięta pieprzowa również w kuchni

Mięta pieprzowa to wielostronne zioło, możemy przygotować z niej soki, smothie. Octy, oleje na bazie mięty pieprzowej wspaniale pasują do potraw przygotowanych z warzyw strączkowych, możemy zmieszać ją z rozmarynem lub szałwią: przy ich pomocy nawet trudno strawne dania nie spowodują nieprzyjemnych objawów. O ile chcemy schudnąć, świeżo zerwane liście mogą być doskonałym uzupełnieniem sałatek, sosów, grilowanych białych mięs. Natomiast w gorące letnie dni możemy wrzucić je również do tradycyjnej lemoniady!
+ propozycja

Jeśli nasze ręce od prac w kuchni mają zapach ryby, cebuli lub czosnku, włóżmy na kilka minut palce do wywaru z mięty pieprzowej lub potrzyjmy je świeżymi liśćmi.

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.