Nasz organizm stale detoksykuje, aby odciążyć nas, dlatego warto przynajmniej dwa razy w roku przeprowadzić kurację detoksykującą, tak jak również w przypadku pewnych dolegliwości jest to prawidłowym rozwiązaniem. Wtedy zdecydowanie zalecane jest przestrzeganie jadłospisu kuracji detoksykującej, bowiem dzięki temu możemy osiągnąć jeszcze lepszy wynik.
Odpowiedź na pytanie jest prosta: właściwie zawsze warto przeprowadzić kurację detoksykującą. Jednak są okresy, kiedy niezależnie od stanu zdrowia, szczególnie zalecana jest detoksykacja. Wiosną dlatego, aby pozbyć się nagromadzonych w miesiącach zimowych, z powodu mniejszej ilości ruchu i ciężkich potraw toksyn i złogów. Natomiast jesienią dlatego, aby przygotować się do zimowych „wyzwań”. Pokażemy, jaki jest idealny jadłospis kuracji detoksykującej.
Chociaż detoksykacja nie jest cudownym środkiem i nawet nie lekarstwem, w pewnych przypadkach nadzwyczaj dużo może pomóc. Spójrzmy na kilka z nich:
Oczywiście na powyższe zastosowanie programu oczyszczania organizmu, wtedy może oznaczać rozwiązanie, jeśli wśród powodów wywołujących problemy nie ma zmian narządów, infekcji, problemów genetycznych lub chorób chronicznych o innym charakterze.
Jeśli zaczęliśmy już detoksykację, warto dopasować do niej odżywianie. Zależy to również od tego, jaki sposób wybraliśmy. Płynny post, oczyszczanie związane z głodówką, dieta cytrynowa lub popularna 7-dniowa kuracja detoksykująca zakłada, że w trakcie jej stosowania powinniśmy jeść jak najmniej. Natomiast o ile wybierzemy program kuracji oczyszczającej opierający się na suplementach diety, które mniej obciążają organizm, to dzięki dietetycznemu jadłospisowi kuracji oczyszczającej organizm osiągniemy nie tylko lepszy, ale i szybszy rezultat.
Po pierwsze nie ma mowy o tym, że wyłącznie mamy myśleć o potrawach i napojach detoksykujących. Znacznie ważniejsze od tego jest zrównoważone odżywianie, dzięki któremu w czasie kuracji spożywamy większą ilość witamin, substancji mineralnych i odżywczych.
W tym celu, następujących produktów w żadnym wypadku nie może zabraknąć w naszym jadłospisie:
Woda: zwykłe 2-2,5 litra wody należy zwiększyć o jeden litr. Oprócz wody, ale nie zamiast niej, możemy pić również mleko o niskiej zawartości tłuszczu, nawet 2-3 szklanki.
Warzywa: niech będzie 5-6 mniejszych porcji.
Owoce: co najmniej dwa razy.
Zboża: pełnoziarniste, dziennie 4-8 porcji.
Warzywa strączkowe: 2-3 porcje groszku, fasolki, soczewicy.
Tłuszcze roślinne: rodzaje nienasycone, które bogate są w kwasy tłuszczowe omega-3.
Zioła: szczególnie proponowane są zioła o właściwościach antyutleniających.
Jaja: jedno dziennie, gotowane.
Mięso: najwyżej 2-3 porcje w tygodniu, w miarę możliwości z grilla.
Pomijajmy alkohol, biały cukier, białą mąkę i kawę próbujmy spożywać lepszą, ale w mniejszej ilości.
Chudy kawałek indyka z oliwą i octem balsamicznym, z sałatą.
Naleśniki z pełnoziarnistej mąki, nadziewane owocami.
Zielona herbata z cytryną i miodem.
Własna pizza wegańska z pełnoziarnistego ciasta z dużą porcją sałaty.
Krążki cebuli zrumienione na oliwie.
Jogurt bio, bez cukru, z surowymi kawałkami owoców.
Lemoniada z owocami leśnymi doprawiana owocami cytrusowymi i miodem.
Pełnoziarnista bagietka, pierś z kurczaka z rusztu na sałacie.
Koktajl mleczny z miodem.
Garść orzechów, orzeszków laskowych, migdałów, suszonych owoców.