head

Ciecierzyca, przysmak, który wzmacnia kości, wspomaga trawienie i oczyszcza organizm.

Ciecierzyca
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Domowe oczyszczanie organizmu

Ciecierzyca - jest nie tylko podstawowym surowcem do wytwarzania pysznego kremu, ale przede wszystkim jest bogatym źródłem białka, witamin z grupy B, fosforu, potasu i wielu innych składników mineralnych. Roślina ta zawiera mnóstwo  błonnika, który poprawia proces trawienia, zapobiega zaparciom i sprzyja odchudzaniu. Wysoki poziom wapnia i witaminy K w ciecierzycy przyczynia się do wzmocnienia kości!

Ciecierzyca, znana jako cieciorka lub groch włoski od dawna jest doceniana w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego i Bliskiego Wschodu. Jest ona podstawowym składnikiem hiszpańskiej, włoskiej, portugalskiej, greckiej i indyjskiej kuchni. Roślina ta jednak doceniana jest głównie ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Jedz ciecierzycę!

Zawarty w ciecierzycy błonnik stabilizuje poziomu cukru we krwi i obniża wchłaniania węglowodanów. Dieta bogata w ciecierzycę może zapobiec wystąpieniu cukrzycy.
Dzięki zawartości selenu roślina ta może być z powodzeniem wykorzystywana do oczyszczania i wzmacniania wątroby, detoksykacji organizmu, jak również łagodzenia stanów zapalnych.

Zawarte w ciecierzycy składniki mineralne wapń i fosfor doskonale wzmacniają kości, pozwalając w ten sposób uniknąć złamań. Roślina ta zawiera mnóstwo innych witamin i składników mineralnych korzystnych dla zdrowia kości. Jest bogatym źródłem potasu, manganu, cynku, żelaza, witamin A, B, k oraz witaminy C, które pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Regularne spożywanie ciecierzycy pomoże pozbyć się uciążliwych zaparć, wspomaga oczyszczanie organizmu z nagromadzonych toksyn, a tym samym ułatwia odchudzanie, dzięki niej możemy łatwiej uzyskać płaski brzuch, a to wszystko dzięki zawartości błonnika, który zapewnia uczucie sytości na długie godziny.

 

Ciecierzyca oprócz świetnych walorów smakowych posiada całe mnóstwo właściwości leczniczych,  wszystko to sprawia, że ma w kuchni coraz to szersze zastosowanie. Ciecierzyca może stanowić podstawę wielu dań. Do najbardziej znanych form należy słynna pasta hummus, ponadto można z niej robić sałatki, pasztety, zupy czy kotlety, Doskonale współgra ze smakiem awokado, rukoli, makaronu czy parmezanem.

 

Źródło:

https://www.webmd.com/diet/news/20160330/beans-chickpeas-may-help-with-weight-loss-study

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.