head

Czy jesteś przygnębiony(a)? Wybierz odpowiednią dietę

Przygnębienie: jakie potrawy mogą ją powodować?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Dobre jedzenie-dobre życie

W dzisiejszych czasach dominuje przygnębienie, nie masz na nic ochoty i stale odczuwasz zmęczenie? Czy zastanawiałeś/aś się już nad tym, co jesz? Jeśli jeszcze nie, to właśnie nadszedł czas.

Szybko coś jem, często słychać takie zdanie, ale za tego rodzaju jedzeniem nie kryje się żadne świadome postępowanie. U osób, które nie zastanawiają się nad tym, czym odżywiają swoje ciało szybko mogą pojawić się problemy zdrowotne, stają się one osłabiona i wpadają w depresję. Zobaczmy co warto wyeliminować i co warto wprowadzić do jadłospisu w celu lepszego samopoczucia.

Nie zalecane potrawy

Przygnębienie, dodatkowe kilogramy i zaburzenie równowagi hormonalnej to argumenty, które przemawiają za wyeliminowaniem cukru. Oczywiście nie tylko dlatego warto go usunąć, ale również dlatego, że przesadne spożywanie cukru może prowadzić do zagrzybienia, wysokiego ciśnienia, cukrzycy, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, problemów z zębami, jak również stałe zmęczenie może być również przypisane cukrowi.

Lubiane przez wiele osób tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, w tym również tłuste produkty mleczne można  ściśle połączyć z wieloma poważnymi chorobami. Takie są choroby serca i układu krążenia, udar, nowotwór jelita grubego, rak piersi, rak prostaty i depresja związana z przygnębieniem. Te potrawy znacznie zmniejszają efektywność trawienia, powodują wzdęcia, zatwardzenie, pogarszają wchłanianie pokarmu, uszkadzają florę jelitową i osłabiają układ odpornościowy. Niezdrowe pokarmy często zapijamy gazowanymi napojami. Poza tym, że powodują wzdęcia, mogą spowodować zaburzenia w detoksykacji organizmu, obciążają wątrobę, nerki, zaburzają bilans wody, zakwaszają organizm.

Zdrowe alternatywy

Dietetycy proponują, aby spożywać takie potrawy, które przyczyniają się do zwiększenia poziomu dopaminy w mózgu, co wywołuje uczucie radości, łagodzi stres i zwiększa wydajność. Oprócz tego wprowadźmy do diety zawierające tyrozynę migdały zwiększające poziom dopaminy, orzechy, ziarenka sezamu, nasiona dyni i banany, awokado, a ponadto zielone, czerwone i żółte warzywa i owoce. Jeśli mamy ochotę na słodycze zjedzmy kilka kostek dobrej jakości gorzkiej czekolady, która szybko zwiększa poziom dopaminy, jest bogata w potas, magnez i antyoksydanty. Takim samym dobrym wyborem jest również kasza owsiana zmieszana z różnymi owocami obfitującymi w błonnik, która jako pierwszorzędne źródło węglowodanów wypełnia energią, zwiększa wydajność umysłową i fizyczną, a znajdujący się w niej kwas pantotenowy i witamina B uspokajają układ nerwowy. Tryptofan spotykany w znacznej ilości w czekoladzie, płatkach owsianych, suszonych daktylach, jogurcie, twarogu, rybach, ziarenkach sezamu, nasionach słonecznika, nasionach dyni i orzeszkach ziemnych również pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Tryptofan – w który również obfitują glony spirulina – pomaga w walce z zaburzeniami snu, stresem, reguluje apetyt i poprawia nastrój.

 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.