head

Kiełki pszenicy przeciw starzeniu

Kiełki pszenicy
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Dobre jedzenie-dobre życie

Starzenie się skóry to naturalny proces, którego nie można powstrzymać, ale możemy go znacznie spowolnić. Skorzystaj z dobroczynnych właściwości kiełków pszenicy, które działają na podobnej zasadzie, jak odkryta niedawno nowa klasa leków przedłużających życie  tzw.Senolityki (środki senolityczne). To całkowicie naturalne, że chcemy opóźnić proces starzenia, a to nie  dlatego, aby młodo wyglądać, ale przede wszystkim dlatego, by jak najdłużej zachować dobre zdrowie. Możemy dzięki nim zapobiec wielu chorobom, takim jak np. choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotworowe, problemy skórne i cukrzyca, których ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Istnieje wiele różnych skutecznych sposobów na spowolnienie procesu starzenia się organizmu, jednym z nich może być spożywanie kiełków pszenicy.

Prawdziwa bomba witaminowa

Z fizjologicznego punktu widzenia najcenniejszą częścią ziarna pszenicy jest zarodek, o którym z całą pewnością można powiedzieć, że jest prawdziwą bombą zdrowia. Kiełki pszenicy zaliczane są  do grupy superżywności, ponieważ zawierają dużo, różnego rodzaju witamin i składników mineralnych. Kiełki pszenicy są bogate w cynk, fosfor, potas, magnez, mangan, selen, żelazo, liczne aminokwasy  (których organizm nie jest w stanie sam produkować), witaminę E, witaminy z grupy B i flawonoidy.

Spowalniają proces starzenia

Rośliny, które hamują proces starzenia się organizmu, zwykle to jest ich jedynym celem. Natomiast kiełki pszenicy zawierają mnóstwo takich składników, które są w stanie temu naturalnemu procesowi skutecznie zapobiec. Zawierają cenne antyoksydanty, które pomagają w osiągnięciu wymarzonych efektów. Wśród nich najważniejsze są flawonoidy, które są niezwykle skuteczne w walce z chorobami nowotworowymi, jak również apigenina oraz Witamina E i B. Ponadto wpływają  korzystnie na układ odpornościowy, neutralizują wolne rodniki, które oprócz tego, że przyspieszają proces starzenia się komórek, zwiększają ryzyko raka, chorób układu sercowo-naczyniowego i stanów zapalnych. Odmładzające efekty kiełki pszenicy zawdzięczają również obecności silnie działających aminokwasów, do których zaliczamy przede wszystkim L-glutaminę, L-Argininę, L-karnitynę oraz lizynę.

Na co pomagają kiełki pszenicy?

Chronią serce i płuca, przyczyniają się do utrzymania zdrowia układu trawiennego, poprawiają kondycję fizyczną, refleks, samopoczucie i stan psychiczny. Dzięki tej ostatniej charakterystycznej właściwości ich spożywanie zaleca się przede wszystkim studentom, osobom uprawiającym aktywnie sport, jak również osobom pracującym fizycznie. Warto je uwzględnić w codziennej diecie, gdy  jesteśmy często zdenerwowani, ponieważ kiełki pszenicy łagodzą skurcze mięśni spowodowane przez stres.

Suszone lub świeże

W istocie wszystkie warianty kiełków pszenicy są zdrowe i zaleca się wręcz, by spożywać je regularnie. Jeśli jednak naprawdę chcemy  wspomagać proces walki ze starzeniem się organizmu, należy namoczyć ziarna pszenicy w wodzie i jeść świeże kiełki, które pojawią się po 3-4 dniach, ale ani suche ziarna  pszenicy nie są złe. Można je spożywać samodzielnie lub jako dodatek do sałatek czy jogurtów, a także łączyć je z innymi produktami spożywczymi.

Kiełki pszenicy czy leki

W maju 2015 r. naukowcy z instytucji The Scripps Research Institute i Mayo Clinic ogłosili, zidentyfikowali nową grupę leków skutecznych w walce ze starzeniem się organizmu, ewentualnie w leczeniu chorób z tym związanych: takich jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, demencja, zapalenie stawów, ospeoporoza i ślepota. Senolityki (środki senolityczne) zawierają  dazatynib i kwercetynę. Podstawą ich działania jest usunięcie nagromadzonych, starych komórek z organizmu, które są odpowiedzialne za powstawanie chorób przewlekłych, typowych dla wieku podeszłego. Dwa lata później w czasopiśmie naukowym "Journal of American Geriatrics Society", opublikowano artykuł na temat 11 środków senolitycznych http://edition.cnn.com/2017/09/04/health/anti-aging-senolytic-drugs-clinical-trials-study/index będących głównymi składnikami wykorzystywanymi w eksperymentach wykonywanych na myszach, które znacząco wydłużyły życie chorych zwierząt.

Źródła:

http://edition.cnn.com/2017/09/04/health/anti-aging-senolytic-drugs-clinical-trials-study/index.html

http://nutritiondata.self.com/facts/cereal-grains-and-pasta/5743/2

https://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150309144823.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874462/

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.