head

Lecznicze właściwości kasztanów jadalnych | Dlaczego warto je spożywać?

Lecznicze właściwości kasztanów jadalnych | Dlaczego warto je spożywać?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Dobre jedzenie-dobre życie

Kasztany  znane i spożywane są od setek lat. Warto włączyć je do swojej diety, ponieważ oprócz tego, że doskonale smakują, są  cennym źródłem wielu witamin i składników odżywczych. Oto niektóre korzystne właściwości, kasztanów.

Istnieje niewiele roślin, które żyją dłużej niż kasztany (Castanea sativa). Kasztan jest gatunkiem długowiecznym, żyje nawet pięćset lat, dorasta do trzydziestu metrów wysokości. Ze względu na obecność wielu składników mineralnych są doceniane nie tylko w kuchni, ale również w medycynie naturalnej.
 

Bogate źródło witammin

Kasztany jadalne to prawdziwa witaminowa bomba. Znajdziemy w nich witaminę E, B1, B2, B6 oraz witaminę C, której zawiera znacznie więcej niż owoce leśne czy cytrusy. Ponadto są bogatym źródłem minerałów: fosforu, wapnia, potasu, sodu, żelaza, kwasu foliowego i błonnika.

Usprawniają  pracę jelit

Kasztany zawierają mnóstwo błonnika, dzięki któremu wpływają korzystnie na pracę układu pokarmowego. Warto po nie sięgać np. w przypadku biegunki, co więcej przyspieszają metabolizm i wspomagają proces oczyszczania organizmu z toksyn i złogów.

Chronią serce

Obecne w kasztanach nienasycone kwasy tłuszczowe i błonnik przyczyniają się również do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi i mogą stanowić barierę ochronną dla serca i układu krążenia. Ponadto kasztany mają zdolność zwiększania liczebności bakterii probiotycznych  w przewodzie pokarmowym, które uczestniczą w tworzeniu enzymów trawiennych. Regularne spożywanie tych owoców pomaga w walce z nadwagą, która jest szczególnie niebezpieczna dla układu krążenia. Nie brakuje im też białka i węglowodanów, które stanowią dobre źródło energii.

Zwalczają gorączkę i przeziębienie

Z uwagi na bogactwo składników odżywczych powinniśmy sięgnąć po kasztany, zwłaszcza teraz w okresie jesiennym, kiedy jesteśmy narażeni na wszelkie przeziębienia, osłabienie i przesilenie organizmu. Kasztany wzmacniają układ odpornościowy, dzięki czemu uodparniają organizm, chroniąc go przed infekcjami i przeziębieniem. Herbata z liści kasztanowca z dodatkiem odrobiny miodu jest doskonałym lekarstwem na choroby układu oddechowego, pobudza wykrztuszanie zalegającej wydzieliny. Ponadto może być skuteczna również w leczeniu żylaków, a w postaci okładów łagodzi objawy zapalenia stawów i rozluźnia napięte, usztywnione mięśnie. 

Wykazują właściwości przeciwutleniające

Kasztany  obfitują w przeciwutleniacze, m.in. polifenole, taniny i karotenoidy Zostało to udowodnione przez włoskich badaczy, którzy badali wyciąg z kasztanowca. Odkryli, że przeciwutleniające składniki ekstraktu z kory mogą przyczynić się do zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym i poprawy funkcjonowania układu krążenia.

Wspierają produkcję krwi

Jedząc kasztany, dostarczamy sobie potrzebną dawkę żelaza, które jest niezbędne  w zapobieganiu i leczeniu niedokrwistości i anemii. Również zawarty w owocach  kwas foliowy i witamina B6  biorą udział w produkcji krwinek czerwonych. Kwas foliowy jest niezwykle ważną witaminą dla przyszłych matek, ponieważ zapobiega powstawaniu wad wrodzonych mózgu i rdzenia kręgowego, jak również zmniejsza ryzyko wystąpienia wrodzonych wad serca i jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka.

Nie zawierają glutenu

Z przemiału suszonych kasztanów jadalnych uzyskuje się mąka kasztanowa, którą można wykorzystać do wypieku chleba, ciast, naleśników, makaronów. Kasztany jadalne są całkowicie pozbawione glutenu  i mogą być spożywane przez osoby  cierpiące na nietolerancję glutenu (celiakię).

Uwaga! Jadalne są wyłącznie słodkie kasztany,  rosnący powszechnie w naszych parkach kasztanowiec pospolity ma co prawda podobne owoce, ale te niestety  są niejadalne, a nawet trujące.

 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.