head

5+1 argumentów przemawiających za spożywaniem fasolki szparagowej: dlaczego warto ją spożywać

5+1 argumentów przemawiających za spożywaniem fasolki szparagowej: dlaczego warto ją spożywać
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Dobre jedzenie-dobre życie

5+1 powodów przemawiających za spożywaniem fasolki szparagowej: dlaczego warto po nią sięgać jak najczęściej.

Fasolka szparagowa  jest bogatym źródłem wielu witamin, składników mineralnych oraz antyoksydantów i flawonoidów. Warto ją spożywać również ze względu na to, że wspiera odchudzanie, jest bogata w błonnik, reguluje ciśnienie krwi,  zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory i cukrzycę.

W zależności od pogody, świeżą fosolkę szparagową (Phaseolus vulgaris),  można kupić już w czerwcu, a dostępna jest nawet do października. Fasolkę najlepiej przygotowywać na parze, aby zachować jak najwięcej jej dobroczynnych składników, ale można ją również gotować, konserwować i zamrażać. Warto włączyć fasolkę szparagową do swojej diety, ponieważ  oprócz tego, że świetnie smakuje, ma bardzo mało kalorii, a co najważniejsze kryje w sobie całe bogactwo wartości odżywczych i zdrowotnych.

Bogate źródło substancji odżywczych

Fasolka szparagowa pochodzi z Meksyku, gdzie była uprawiana już od tysięcy lat przez Inków. Do Europy przywieźli ją żeglarze pod koniec  XVI wieku, ale popularność zdobyła o wiele później. Dostępna jest w dwóch odmianach żółtostrąkowej i zielonostrąkowej. Zarówno jedna jak i druga są bogatym źródłem antyoksydantów:  witaminy C i A, kwasu foliowego , witaminy B1, B2 i witaminy K.  

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę K wynosi 100 gramów, zielona fasola pokrywa prawie jedną piątą tej dawki. Ponadto zawiera mnóstwo niezbędnych dla zdrowia minerałów m.in. fosfor, potas, wapń, mangan, miedź i żelazo. Jest doskonałym źródłem składników odżywczych, ma też niską wartość kaloryczną – w suszonych ziarnach fasolki jest znacznie więcej białka niż węglowodanów - i wyróżnia się dużą  zawartością błonnika, a więc można ją śmiało spożywać przy okazji stosowania diety odchudzającej. Natomiast znajdujące się w fasolce żelazo wspomaga walkę z wolnymi rodnikami i zwiększa poziom energii.

Chroni serce i naczynia krwionośne

Skutecznymi przeciwutleniaczami w fasolce szparagowej są witaminy i mangan. Wiążą wolne rodniki, które zwiększają ryzyko powstawania stanów zapalnych, chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów, jak również uszkadzają komórki DNA co  przyspiesza proces starzenia się skóry. Warzywo zawiera inny niezmiernie ważny dla serca składnik mineralny – potas, który wspomaga oczyszczanie ścian naczyń krwionośnych oraz obniża poziom cholesterolu we krwi i reguluje ciśnienie krwi.

Poprawia trawienie

Zawartość ogromnej ilości błonnika w fasolce  to duży powód, dla którego powinna się ona znaleźć w diecie osób mających problemy trawienne. Dużą zaletą warzywa jest to, że wzmaga trawienie, zwiększa efektywność wchłaniania substancji odżywczych i przyspiesza spalanie tłuszczu. Ponadto fasolka dzięki zawartości błonnika oczyszcza jelita, eliminuje zaparcia, naprawi i pomoże zachować równowagą flory jelitowej.

Dobra dla kobiet w ciąży

Spożywanie fasolki szparagowej poleca się szczególnie w czasie ciąży, ponieważ łagodzi  nieprzyjemne nudności, zaleca się w tym celu spożywanie duszonej fasolki z dodatkiem oliwy z oliwek i soku z cytryny. Ponadto zawiera mnóstwo kwasu foliowego, który zapobiega powstawaniu wad wrodzonych, przedwczesnych porodów czy poronień.

Zdrowe kości i stawy

Zawarta w fasolce witamina K zwiększa wchłanianie wapnia, co zapobiega utracie gęstości kości.  Warzywo zawiera również wapń, który pełni jedną z głównych ról w procesie tworzenia kości i zębów. Ponadto działa przeciwzapalnie np. przy astmie lub zapaleniu stawów.

Zalecana również chorym na cukrzycę

Zielona fasolka ma niski indeks glikemiczny i jest bogata w błonnik, pomaga regulować poziom insuliny we krwi po posiłku. Warzywo to zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, może więc  być doskonałym lekiem dla chorych na cukrzycę.

Jak kupować

Kupując fasolkę należy zwrócić uwagę, aby strąki były gładkie, kruche, jędrne i aby miały jednolity zielony kolor bez plamek. Świeża, młoda fasolka jest soczysta i pozbawiona twardych włókien. Możemy ją wyhodować sami w przydomowym ogródku lub w doniczkach na balkonie.  Pierwszy zbiór strąków następuje po około 8 tygodniach od sadzenia. 

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17584169

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC366170/pdf/plntphys00247-0049.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6393443

 

 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.