head

Niedobór witamin- jak temu zapobiec?

Niedobór witamin spowalnia proces utraty wagi
Dabor Wiktoria Dabor Wiktoria
Dietetyk, dyplomowany specjalista nauk o żywieniu
Temat: Dieta - chudnięcie

Niedobór witamin może powodować problemy z odchudzaniem, na ten temat nie pisze się często, ale prawdą jest, że to właśnie witaminy mogą w znaczny sposób wpłynąć na proces utraty nadmiernych kilogramów. Dlatego więc jeżeli chcemy osiągnąć idealną wagę powinniśmy wiedzieć, które witaminy są nam niezbędne i w jakiej ilości. Istnieje kilka powodów, dla których Twoja dieta nie działa. Oprócz otyłości związanej z chorobą najbardziej prawdopodobną przyczyną jest niewłaściwie wybrana metoda odchudzania lub nieprzestrzeganie jej zasad.

Tego nigdy nie rób

Nie daj się naciągnąć na popularne ostatnio szybkie diety cud, ponieważ mogą one bardziej zaszkodzić niż pomóc, a ich wynik nie będzie miał trwałego efektu. Głodówka podczas diety może być niebezpieczna, ponieważ ma negatywny wpływ na florę jelitową i ogólnie osłabia organizm. Podczas  głodówki wyraźnie pogarsza się nasza aktywność fizyczna i psychiczna. Jedną z największych wad diety "zrób sobie sam" jest to, że pozbawia nas witamin, minerałów i pierwiastków śladowych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Większość ludzi produkty eliminuje ze swojej diety produkty uważane za  najbardziej pożywne, ale właśnie odpowiednia proporcja składników odżywczych gwarantuje dobre zdrowie.

Witaminy w walce z nadwagą

Różne rodzaje diet mogą okazać się  nieskuteczne z powodu niedoboru  witamin, co spowalnia proces spalania tkanki tłuszczowej. Czyli przyczyną nieskutecznego odchudzania może być dieta, która jest uboga w niezbędne witaminy i minerały lub gdy są źle wchłaniane. W przypadku problemów z wchłanianiem w organizmie, głównie w układzie pokarmowym gromadzą się szkodliwe toksyny i osady. Podczas gdy osady mogą blokować prawidłowe funkcjonowanie narządów biorących udział w procesach metabolicznych, nagromadzone osady blokują wchłanianie witamin. Dlatego też, chcąc rozwiązać problem niedoboru witamin, co spalania spalanie tkanki tłuszczowej  zaleca się przeprowadzić gruntowne oczyszczenie jelit. Dieta odchudzająca będzie  wtedy bardziej skuteczna.

Jak prawidłowo uzupełnić witaminy

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Minnesota największy  niedobór witaminy D stwierdzono u osób cierpiących na otyłość. Chociaż powody są wciąż niejasne, faktem jest, że zwiększone spożycie witaminy D może przyczynić się do skutecznej utraty wagi. Witamina D stymuluje produkcję Leptyny, tzw. hormon otyłości, który powoduje uczucie pełności i zmniejsza apetyt. Niski poziom witaminy D w organizmie skutkuje zaburzeniem metabolizmu węglowodanów, w wyniku nagromadzenia tłuszczu, zwłaszcza w okolicach brzucha i talii, w wyniku czego powstaje typowa „opona”. Witamina D powstaje w skórze w wyniku działania promieni słonecznych, ale nie oznacza to, że musimy nadmiernie korzystać ze słońca, aby ta witamina była uzupełniona. W zimie wystarczy wystawić twarz i dłonie  na działanie słońca zaledwie na 15 -20 minut. W okresie letnim należy unikać bezpośredniego opalania między 11 a 15 godziną, nie należy przebywać  na słońcu przez dłuższy czas, nawet z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ promieniowanie UV jest w tym czasie szczególnie niebezpieczne. Około 20 procent witaminy D możemy uzupełnić odpowiednią dietą. Największym źródłem witaminy D są produkty pochodzenia zwierzęcego: jaja, produkty mleczne (najlepiej fermentowane), ryby - zwłaszcza śledzie, miecznik, dziki łosoś, okoń i kawior. Rośliny mają ogólnie niską zawartość witaminy D. Entuzjaści diety wegetariańskiej  mogą sięgać po grzyby, suszone owoce (uwaga na ich wysoką zawartość kaloryczną), świeże zielone warzywa i fasolę.

Innym powodem powolnego spalania tłuszczu w wyniku niedoboru witamin jest niskie spożycie witamin z grupy B (zwłaszcza B1, B2, B3, B12 i kwasu foliowego), które odgrywają ważną rolę w procesach metabolicznych. Przekształcając węglowodany i tłuszcze w natychmiastową energię, są one szczególnie skuteczne, ponieważ zapobiegają układaniu się tkanki tłuszczowej w okolicach  brzucha. Istotnym źródłem witaminy B są rośliny strączkowe (fasola, soczewica, cykoria), ziemniaki, banany, wątróbka drobiowa, ser i białe mięso.

Przeciwutleniacze: sojusznik w walce z niedoborem witamin, który może powodować problemy z odchudzaniem.

Przeciwutleniacze: sojusznik w walce z niedoborem witamin, który może powodować problemy z odchudzaniem. Przeciwutleniacze są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania naszego organizmu, według szokujących wyników nowych badań, przeciwutleniacze wpływają na część mózgu odpowiedzialnego za uczucie głodu i sytości. Badania w Yale School of Medicine dostarczyły dowodów na to, że zwiększone spożycie przeciwutleniaczy może znacznie przyspieszyć utratę wagi.

Należy również pamiętać, że silny przeciwutleniacz, jakim jest - witamina C np.ze świeżo wyciśniętego soku z cytryny spożywanego na czczo może zwiększyć apetyt. Aby więc zapobiec problemom z redukcją wagi, spowodowanych  niedoborem witamin (w tym przypadku witamina C) bardziej skuteczne będzie jej uzupełnianie poprzez spożycie innych produktów spożywczych. Na szczęście, natura „włączyła” witaminę C do niemal wszystkich owoców i warzyw.

Na śniadanie można spożywać płatki owsiane ze świeżymi truskawkami lub innymi sezonowymi owocami leśnymi, na drugie śniadanie polecamy surówkę z pomidorów, na obiad filety z ryby ze szpinakiem lub brokułami. W upalne dni doskonałym wyborem może być woda ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny, oczywiście aż po posiłku. Woda z sokiem z cytryny oprócz tego, że jest smaczna i zdrowa, reguluje poziom witamin w organizmie, co wpływa korzystnie na spadek masy ciała.

Warto wiedzieć!

Witaminy B1, B2, B5 oraz  witamina C są wrażliwe na ciepło, dlatego owoce i warzywa z ich zawartością najlepiej spożywać na surowo  w nieprzetworzonej formie, ponieważ podczas gotowania lub podgrzewania  tracą dużo swoich pierwotnych wartości odżywczych.

Źródła:

http://sunlightenment.com/university-of-minnesota-vitamin-d-and-weight-loss/

https://www.sciencedaily.com/releases/2008/07/080730140720.htm

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.