head

Czy kuracja cytrynowa jest najlepszym sposobem na oczyszczanie organizmu? Jakie są jej zalety i wady?

Kuracja cytrynowa
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Dieta - chudnięcie

Lemoniada osłodzona syropem klonowym z dodatkiem odrobiny pieprzu cayenne: tym w istocie jest kuracja cytrynowa, która zdobywa sobie coraz więcej zwolenników. Nieustającą popularność zawdzięcza swojej skuteczności i „dobrej reklamie”, ale należałoby też poznać ciemne strony kuracji cytrynowej.

W połowie lat siedemdziesiątych amerykański bioenergoterapeuta Stanley Burroughs wysłał w podróż na podbój świata program odchudzający  Master Cleanse  do oczyszczania organizmu, znany wielu osobom jako kuracja cytrynowa lub klonowa bądź dieta lemoniadowa. Jest prosta, ale skuteczna i wszechstronna, ponieważ jednocześnie usuwa zbędne kilogramy i toksyczne zanieczyszczenia z organizmu. Przyczynia się do przywrócenia zdrowego metabolizmu, dzięki czemu może pomóc w łagodzeniu niektórych zaburzeń trawienia.

Płynna dieta lemoniadowa

W latach czterdziestych Stanley Burroughs zastosował opracowaną przez siebie dietę lemoniadową  w leczeniu wrzodów żołądka, a dopiero w swojej książce The Master Cleanser, wydanej w 1976 roku, napisał o jej wpływie na utratę wagi, zdolności „wszystko wyleczyć“ i usunąć toksyny. Na jej podstawie, w 2004 roku, wydał uproszczoną, 10-dniową wersję Master Cleanse wraz z przepisami Peter Glickman, która na nowo odkryła starą, dobrze znaną kurację cytrynową.

Składniki

Istota tkwi w szczegółach, ponieważ należy pić lemoniadę o ściśle określonym składzie, do przygotowania której potrzebne będą następujące produkty (na jedną porcję):

300 ml czystej wody,

2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny,

2 łyżki ciemnego syropu klonowego,

1/10 łyżki pieprzu cayenne.

Dla jeszcze lepszego efektu woda powinna być oczyszczona, a cytryna, syrop klonowy i pieprz cayenne w jakości bio. Osoby, dla których pieprz cayenne jest zbyt ostry, mogą w pierwszych dniach użyć mniejszej ilości, niż podano w przepisie. Napój należy pić letni, wg oryginalnego przepisu powinno się do niego dodać miąższ cytryny bogaty w błonnik oraz jej skórkę. Stosowanie ostatniej zasady jest nieobowiązkowe, szczególnie latem można użyć zimnej wody. 

Środki przeczyszczające i słona woda

Niższa waga, więcej energii, więcej radości – to wszystko w ciągu zaledwie dziesięciu dni - oto hasło tradycyjnej diety cytrynowej, które naprawdę nie jest tylko obietnicą. Codziennie należy wypić przynajmniej 1.8 l lemoniady, czyli sześć porcji, wieczorem – herbatę o działaniu przeczyszczającym, a rano – słoną wodę (2 łyżeczki morskiej soli bez jodu zmieszać z 1 l wody). Picie płynów w tej ilości uruchomi spadek masy ciała. Podwójna ich ilość zalecana jest dla osób chcących jednocześnie przystąpić do detoksykacji. Po zakończeniu diety należy stopniowo wprowadzać do jadłospisu pokarmy stałe, najlepiej zacząć od surowych warzyw i owoców.

Wystarczy zaledwie 10 dni

W przypadku najczęściej stosowanej 10-dniowej kuracji można schudnąć ok. 6-9 kg, co oczywiście jest uzależnione od początkowej wagi i od stopnia otyłości. Zaobserwowano, że im wyższa jest waga, tym bardziej skuteczna jest kuracja cytrynowa. Wprawdzie zdaniem niektórych osób zbyt obciąża organizm, ale to nie do końca prawda: przy zastosowaniu opcji z 12 dawkami dostarczymy organizmowi ok. 1300 kcal, co w porównaniu z często zalecanymi dietami po 1600-2400 kcal nie jest głodówką. Pod tym względem Master Cleanse nie jest niczym innym niż dietą ubogą w składniki odżywcze.  Problemem może być przede wszystkim monotonia towarzysząca płynnej diecie oraz fakt, że podczas kuracji cytrynowej nie można spożywać pokarmów stałych. Osoby nieprzygotowane psychicznie nie powinny nawet rozpoczynać kuracji, ponieważ niedokończona lub przerwana w połowie kuracja nie daje żadnego efektu. Z jeszcze większą rozwagą należy podchodzić do długotrwałego programu, który stanowi duże obciążenie dla organizmu, szczególnie dla wątroby i nerek. Ponadto niedobór składników odżywczych pogarsza stan serca i mięśni. Dlatego też istnieje uproszczona kuracja cytrynowa, która umożliwia spożywanie zup, surowych warzyw i owoców oraz soku pomarańczowego.

Skutki uboczne

Należy przygotować się na to, że podczas kuracji cytrynowej spędzimy dużo czasu w toalecie. Wypicie 1 l słonej wody na śniadanie, w dodatku na czczo, spowoduje wzmożoną perystaltykę jelit. Dlatego najlepiej przebywać w pobliżu WC. Oprócz osłabienia występują częste zawroty głowy, a wraz z migreną, bólami głowy, nudnościami i bólami stawów związanymi z oczyszczaniem organizmu z toksyn, pojawia się też szczególne uczucie szczęścia. Zjawiskiem towarzyszącym jest brak ochoty na alkohol, słodycze i papierosy.

 

Źródła:

http://calorielab.com/news/2008/07/17/master-cleanse-in-detail/

http://www.webmd.com/diet/a-z/lemonade-master-cleanse-diet

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.