head

Dieta odchudzająca

Dieta odchudzająca
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Dieta - chudnięcie

W naszym współczesnym świecie problemem dotyczącym wielu osób jest otyłość, z którą najskuteczniej można walczyć przy pomocy diety odchudzającej.

Nie tylko ze względu na zachowanie lub uzyskanie odpowiedniej figury zalecane jest stosowanie diety odchudzającej. Dzięki właściwemu odżywianiu można zapobiec przed wieloma chorobami, dzięki zlikwidowaniu nadwagi można złagodzić lub wyeliminować również istniejące już objawy.

Nadwaga sprawia, że jesteśmy chorzy

Wśród osób otyłych choroby wątroby i cukrzyca zdarzają się ośmiokrotnie częściej. Nadwaga może przyczyniać się do otyłości, miażdżycy, wysokiego ciśnienia, choroby wieńcowej, zawału, stanów zapalnych stawów i ich zwyrodnienia. Chroniczna nadwaga może zwiększyć ryzyko chorób nowotworowych, między innymi  raka jelita grubego, prostaty i odbytu. Tak więc znaczna nadwaga jest nie tylko problemem estetycznym, jej wyniki mogą być również śmiertelne. Z tego powodu również dobrze jeśli zdecydujemy się na dietę odchudzającą, zachowując ją możemy być pewni, że utrata kilogramów jest trwała i w ten sposób nie niszczymy organizmu.

Wybrane kalorie

Na szczęście istnieją takie warzywa, owoce, zioła i produkty mleczne, które mogą zostać wprowadzone do diety odchudzającej. Te odchudzające potrawy, warzywa, owoce, zioła i produkty mleczne nie tylko odchudzają, ale są również smaczne. W trakcie zastosowania diety odchudzającej ilość kalorii dostarczanych organizmowi jest wtedy odpowiednia, jeśli 45 procent stanowią węglowodany (1g węglowodanów 4 kcal), 30 procent tłuszcz (1 g tłuszczu 9 kcal), 25 procent białka (1g białka 4 kcal). W pierwszym rzędzie spożywajmy żywność o niskim indeksie glikemicznym, ponieważ ona powoli podnosi poziom cukru we krwi. Indeks glikemiczny idealnych potraw jest poniżej 50, do nich należą między innymi mięsa, ryby, grzyby, sery, rośliny strączkowe, produkty mleczne oraz warzywa.

Potrawy odchudzające

Preferujmy potrawy o zawartości białka, spożywanie zdrowych tłuszczów i olei (olej z oliwek z pierwszego tłoczenia, łosoś, orzechy, siemię konopne), warzyw bez skrobi (cukinii, szparagów, pomidorów, kalafiora, szpinaku, brukselki, bakłażanu), roślin strączkowych (soczewicy, czerwonej fasoli, ciecierzycy), jeśli natomiast mamy ochotę na słodycze, wtedy zjedzmy gorzką czekoladę dobrej jakości, która również ma niski indeks glikemiczny. Tłuszcze nienasycone spotykane w oliwie z oliwek przyspieszają przemianę materii i pomagają w spalaniu tłuszczy. Jajka jak również grecki jogurt mają dużo białka, które zapewnia uczucie sytości. Do wchłonięcia białek spalamy dużą ilość kalorii, to natomiast pomaga w odchudzaniu. Mocna papryka dzięki zawartości kapsaicyny zmniejsza uczucie głodu, przyspiesza przemianę materii, zwiększa wykorzystanie energii przez organizm. Kasza owsiana może być spożywana nie tylko na śniadanie, ale również jako kuracja, pomaga w tym, aby ubywało z nas kilogramów bez głodowania. Kasza owsiana dzięki swojemu błonnikowi przyczynia się do detoksykacji organizmu oraz oczyszczania jelit. Może wyeliminować zaparcia, chroni błonę śluzową jelit, dzięki czemu zmniejsza ryzyko raka jelita grubego.

Probiotyki

Wiele opracowań potwierdza, że  bakterie jelitowe mogą mieć wpływ na ciężar ciała, a dzięki temu na regulację otyłości. Bowiem na masę ciała wpływa również stosunek bakterii należących do szczepów bacteroidetes i firmicutes, we florze jelitowej otyłych osób więcej jest bakterii firmicutes i mniej bacteroidetes. Tak wygląda, że bakterie firmicutes stymulują produkcję takich enzymów, które rozkładają również inaczej niestrawne cukry i zwiększają ilość wchłanianych kalorii. Natomiast spożywanie probiotyków może pomóc przy tym problemie, tak więc dzięki uzupełnieniu nimi diety można osiągnąć skuteczną utratę wagi.

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.