head

Wykrycie alergii pokarmowej – Co jest istotą diety eliminacyjnej?

Z czego składa się dieta eliminacyjna?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Dieta - chudnięcie

Dietę eliminacyjną (wykluczająca) należy stosować wtedy, kiedy nasz organizm cierpi na jakąś alergię pokarmową. Ta metoda pomaga wykryć pokarmy powodujące alergię. Spróbujemy krótko i jak najbardziej zrozumiale wyjaśnić istotę diety eliminacyjnej.

W dzisiejszym, niezdrowym świecie nie można zliczyć pokarmów powodujących alergię. Oczywiście, nie tylko produkty z dużą ilością dodatków mogą powodować alergię pokarmową, między innymi może powodować ją nabiał i zboża. Jedną z metod identyfikacji alergenów jest dieta eliminacyjna, która ma na celu postawienie diagnozy.

Jak działa dieta eliminacyjna?

W trakcie diety eliminacyjnej należy wyeliminować pokarmy, które podejrzewamy, że mogą powodować objawy alergiczne. Istotne jest, aby stosować wyłącznie dietę zaproponowaną przez lekarza i uważać na ukryte składniki (ukryte alergeny) w gotowych, kupnych produktach spożywczych. Wszystko to brzmi prosto, a mimo to wcale nie jest łatwo to wykonać. Bowiem w czasie diety eliminacyjnej trwającej nawet przez tygodnie można jeść jedynie gotowany ryż, gotowane ziemniaki, mięso z kurczaka i indyka, ewentualnie dozwolone są brokuły i kalafior. Jeśli byliśmy wytrwali i dotarliśmy do zupełnego braku objawów zacznijmy powoli wprowadzać do naszej diety podejrzane potrawy (jest to tzw. etap prowokacyjny lub obciążania pożywieniem) i zapisujmy w dzienniku odżywiania kiedy pojawiają się objawy alergiczne. Powrót do zwykłych nawyków żywieniowych powinien być stopniowy, po fazie odrzucania ponowne spożywanie niektórych potraw może wywoływać silne reakcje alergiczne. Jeśli okaże się co jest alergenem, raz na zawsze wykluczmy go z naszej diety.

Lecznicza dieta eliminacyjna

Alergia pokarmowa na całym świecie nabiera coraz większych rozmiarów, jeden z powodów można znaleźć w przetworzonych pokarmach, które w znacznej ilości zawierają składniki posiadające różne działanie alergiczne. U wielu osób alergię pokarmową wywołuje białko mleka, białko jajka, gałka muszkatołowa, sezam, soja i orzeszki laskowe, ale szynka i kiełbasy, wędzone mięsa, ryby i muszle, jak również niektóre owoce (kiwi, truskawki, banany) i warzywa (fasola, groszek, soczewica, pomidory) również mogą być temu winne. Dieta eliminacyjna może być stosowana nie tylko w celach diagnostycznych, ale również leczniczo (dietoterapia). Jeśli w czasie diety eliminacyjnej okaże się co jest alergenem, raz na zawsze należy go wykluczyć z naszego jadłospisu.

Jakie są objawy alergii pokarmowej?

Objawy mogą pojawić się natychmiast, kilka godzin po posiłku, ale również 1-2 dni później. Mogą pojawić się zawroty głowy, nudności, biegunka, skurcze żołądka i wzdęcia, egzema, pokrzywka i swędzenie, trudności w oddychaniu, bardzo niskie ciśnienie krwi, omdlenie. Najpoważniejszym objawem jest wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić nawet do zgonu.  

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.