head

Ciągle jesteś głodny? Przyczyn może być więcej!

Ciągłe uczucie głodu
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Dieta - chudnięcie

Mimo że zaspokoiłeś głód, ciągle jesteś głodny i  myślisz o jedzeniu? Zanim  znowu zaczniesz się objadać, przemyśl swój styl życia! Powinieneś wiedzieć, że ciągłe uczucie głodu najczęściej wiąże się z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi i złym stylem życia, a  jest to także bezpośrednia przyczyna przybierania na wadze!

Coraz częściej słyszymy,  że nierozwiązywane  problemy emocjonalne i psychiczne  odzwierciedlają się na  naszym zdrowiu fizycznym. Przyczyną  nadwagi i bezpodstawnego przybierania na wadze w wielu przypadkach są jednak  nasze złe nawyki żywieniowe. 

Zbyt mała ilość płynów

Poziom płynów w organizmie ma szczególny wpływ na naszą witalność czy samopoczucie, woda odgrywa podstawową rolę w procesach trawienia i wydalania produktów przemiany materii. Brak wody w organizmie   skutkuje  podwyższonym ciśnieniem, zmęczeniem, znużeniem, ale również wzrostem apetytu. Jeśli po obfitym posiłku czujesz się wciąż głodny, zapomnij o słodkich przekąskach, sięgnij lepiej po 1-2 szklanki wody! Najlepiej pić  czystą wodę , pozbawioną dodatków, takich jak barwniki i cukry, ponieważ sztucznie słodzone napoje wywołują głód - ciągłe podjadanie  a w efekcie przybieranie na wadze.

Nadmiar spożywania produktów zawierających cukier i białą mąkę

Masz wielką ochotę na czekoladę, powiesz sobie, że tylko jeden mały kawałeczek, ale po chwili zorientujesz się, że zjadłeś już  całą tabliczkę. Czy zdarzyło Ci się to kiedyś? Prowadzi to do uwikłania w tzw. błędne koło, co prawda słodycze nie muszą wywoływać nadwagi, ale za to bardzo pobudzają apetyt. Wysoki udział cukrów prostych w diecie przyczynia się do tego, iż głód odczuwany jest niemal nieustannie. Należy ograniczyć spożycie rafinowanych i prostych cukrów, ich spożycie co prawda podnosi poziom glukozy we krwi, ale równie szybko powoduje jego spadek. Ukryty cukier czai się wszędzie, warto więc zwrócić szczególną uwagę na salami, parówki, soki owocowe z oznaczeniem 100%  czy jogurty owocowe. Lepiej ich unikać, zastępując naturalnymi suplementami diety, produktami z wysoką zawartością błonnika i przeprowadzając  kurację oczyszczającą.

Ciągły stres

Z powodu stresującego trybu życia zostaje zakłócony poziom adrenaliny i kortyzolu, które mobilizują tłuszcz i glukozę jako źródła energii, co więcej wysoki poziom tych hormonów sprzyja wielu chorobom. Ciągły stres  stanowi dla naszego organizmu spore zagrożenie, szukamy ucieczki w jedzeniu, nie liczy się wówczas ani smak, ani wygląd posiłku, ale to, że wypełniony żołądek daje uczucie ulgi. Możemy temu zaradzić, spróbujmy znaleźć swoje własne techniki relaksacji, odpoczywaj, uprawiaj jogę lub ćwiczenia oddechowe. W sytuacjach stresowych sięgaj np. po nasiona roślin oleistych!

Niedobór snu

Przyczyną ciągłego głodu może być również mało snu, tak jak woda jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdrowy,  dojrzały człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu. Jeśli się nie wyśpisz, jesteś zmęczony, Twój organizm potrzebuje więcej energii - zaczynasz odczuwać ogromny  głód, a potem nieświadomie podjadasz różne niezdrowe, słodkie i tłuste przekąski  no i niestety  przybywa Ci kilogramów. Zacznij się wysypiać, a wtedy szybko zobaczysz różnicę – Twój organizm będzie odnowiony, zregenerowany, przestaną Cię męczyć napady głodu i w dodatku schudniesz.

Śledzimy sygnały swojego ciała. Jeśli jesteśmy zmęczeni, nie siedźmy już dłużej przed telewizorem czy komputerem, ale szybko połóżmy się spać!

.Źródła:

 

http://www.webmd.com/diet/reasons-always-hungry#1

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.