head

Arbuz - smaczny, soczysty a przede wszystkim zdrowy

Arbuz- smaczny i bardzo zdrowy
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Dieta - chudnięcie

Arbuzy to jedne z najpopularniejszych owoców sezonu letniego,  które warto spożywać nie tylko ze względu na przyjemny smak. Ten soczysty smakołyk ma wiele właściwości prozdrowotnych. Skutecznie oczyszcza organizm i wspomaga odchudzanie. Poznaj więcej korzystnych właściwości arbuza.

Arbuz pochodzi z Afryki, ale w XVI wieku został rozpowszechniony jako gatunek uprawny na Bliskim Wschodzie, a później również w  Europie. Na początku uprawiano tylko jeden rodzaj, który miał grubą skórę i mały miąższ. Z biegiem lat ludzie wyhodowali arbuzy o znacznie większym, czerwonym, soczystym miąższu,  wyróżniamy również arbuza z miąższem żółtym, pomarańczowym czy białym.  Obecnie istnieje niemal 500 odmian arbuzów, ale wszystkie mają jedną wspólną własność, są bogatym źródłem błonnika, zawierają dużo wody, witamin i składników odżywczych.

Cenne źródło witamin i minerałów

Arbuz jest doskonałym źródłem witamin. Spożywając  około 75 dag arbuza, dostarczamy swojemu organizmowi niezbędną dawkę witaminy C i witaminy A. Chcąc więc zapewnić odpowiedni poziom substancji odżywczych, wystarczy zjeść dziennie 2-3 plastry arbuza. Ponadto, zawiera on znaczną ilość  witamin z grupy B, potasu, magnezu, wapnia, żelaza i błonnika. Ważnym składnikiem arbuzów  jest likopen, ma go więcej niż pomidory lub owoce dzikiej róży. Likopen to naturalny barwnik, który działa jak super antyoksydant. Substancja ta zatrzymuje wolne rodniki, które uszkadzają komórki budujące układ odpornościowy.

Chroni serce

Arbuzy zawierają mnóstwo potasu, magnezu i błonnika, dzięki temu owoc ten jest niezwykle korzystny dla naszego serca, dodatkowo zawiera również karotenoidy, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, zmniejszając ryzyko zakrzepów.  Ponadto arbuzy wspomagają pracę układu krążenia, pomogą obniżyć wysokie ciśnienie krwi i zapobiec atakom serca, a dzięki wysokiej zawartości błonnika przyczynią się do utrzymania zdrowego poziomu cholesterolu we krwi, co również wpływa korzystnie na stan zdrowia naszego serca.

Właściwości te potwierdzają badania przeprowadzone na uniwersytecie Federal University of Paraiba. Przez okres sześciu tygodni podawano tam pacjentom  6 g ekstraktu z arbuza. Odkryto, że wyciąg z arbuza obniży jednakowo skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi.

Oczyszcza organizm

Działa silnie moczopędnie, dzięki czemu dosłownie wypłukuje nerki, pomaga usuwać nagromadzone w nich osady. Arbuz  w większości  składa się z wody i jest bogatym źródłem błonnika, co sprawia, że doskonale oczyszcza krew, wątrobę, nerki i cały układ trawienny. Regularne spożywanie większych ilości arbuza skutecznie wspiera naturalny proces oczyszczania jelita grubego  i może być śmiało polecany jako naturalny środek oczyszczający.

Doskonale nawadnia organizm

Latem pijemy zdecydowanie więcej wody. Wysoka temperatura, przebywanie na słońcu, sprawiają, że nasz organizm odwadnia się nawet kilka razy szybciej niż w normalnych warunkach, co oznacza, że musimy pić więcej. Zalecana dawka dla dorosłego człowieka wynosi 4 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Płyny możemy uzupełnić również poprzez spożycie arbuza, który w 90 procentach składa się z wody. Należy jednak uważać, ponieważ zbyt duże spożycie arbuza przyspieszy proces wypróżniania, co może doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Może uchronić przed chorobą nowotworową

Arbuz oprócz wspomnianego już likopenu zawiera również inne przeciwutleniacze. Dzięki tej niezwykłej kombinacji może być bardzo pomocny w profilaktyce nowotworowej, w szczególności jelita grubego, raka piersi, a także płuc.

Przyjaciel każdego, kto chce schudnąć

Wciąż jesteś głodny, lubisz podjadać i w związku z tym masz problemy z wagą. Rozwiązaniem może być arbuz, ponieważ zawiera mnóstwo wody, to sprawia, że doskonale zasyci i zmniejszy uczucie głodu. Jest niskokaloryczny, 100 g arbuza to zaledwie 29 kcal, zawiera mało węglowodanów a dużo błonnika, który doskonale wspiera trawienie. Wszystko to oznacza, że arbuz można śmiało włączyć do codziennej diety. Warto jednak pamiętać, że u niektórych osób  może on wywołać reakcje alergiczne, które  najczęściej łączy się z pyłkowicą, a więc uczuleniem na różne pyłki roślin.

Prawdziwy afrodyzjak

Nie wszyscy wiedzą, że arbuz to naturalny lek na potencję. Wśród zawartych w nim substancji warto zwrócić uwagę na L-cytrulinę, która zmienia się w L-argininę w organizmie. L-arginina powoduje rozluźnienie naczyń krwionośnych i poprawia krążenie krwi. Arbuz zwiększa libido zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Jak wybrać dobrego arbuza?

Częstym przedmiotem dyskusji jest to, kiedy arbuz jest dojrzały. Najlepszą metodą jest wykonanie testu dźwięku:  jeśli arbuz jest dojrzały, po stuknięciu w niego palcami usłyszymy dudniący dźwięk. Kolejną wskazówką może być ogonek, jeśli jest suchy, znaczy to, że arbuz jest soczysty i słodki. Idealny arbuz powinien być dość ciężki, ponieważ składa się głównie z wody. gdzie arbuz łączył się z łodygą. Warto zwrócić uwagę na plamę na spodzie powinna być w kolorze żółtym.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27378312

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26947668

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25631716

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4464475/

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.