head

Wykrywanie raka za pomocą testu oddechu | Czy raka można rozpoznać z oddechu?

Wykrycie raka może nastąpić również z oddechu
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Ciekawostki

Łatwiej będzie zdiagnozować raka dzięki testowi oddechu opracowanemu przez naukowców z Imperial College z Londynu, dokładniej mówiąc metoda ta jest w stanie pomyślnie potwierdzić raka przełyku i żołądka.

 Wykrywanie raka jest możliwe dzięki licznym onkologicznym badaniom diagnostycznym, które teraz zostały wzbogacone o test oddechowy opracowany przez brytyjskich naukowców.

Dokładnie wykrywa raka

Test oddechu był w stanie wykryć raka z dokładnością do 85 procent i rozróżnić od chorób łagodnych w czasie badań klinicznych przeprowadzonych na 335 osobach – napisali naukowcy w opracowaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowym amerykańskiego towarzystwa medycznego pt. JAMA Oncology.

Specjaliści mają nadzieję, że nowy test pomoże w podejmowaniu przez lekarzy decyzji czy chory powinien być skierowany na dalsze badania.

„Potrafiliśmy potwierdzić raka przełyku i żołądka u większej grupy naszych pacjentów przy pomocy opracowanego przez nas testu oddechu. Rak przełyku i żołądka jest przeważnie diagnozowany w zaawansowanym stadium, kiedy leczenie nie zawsze jest możliwe. Potrzebne jest wczesne stwierdzenie raka wtedy, kiedy objawy nie są jeszcze charakterystyczne i są podobne do objawów chorób łagodnych„ – cytowała profesora, autora kierującego opracowaniem Hanna George na stronie internetowej instytucji.

Wczesne zdiagnozowanie raka zapewnia więcej możliwości leczenia dla pacjenta i ratuje więcej żyć ludzkich - dodała.

Ważne jest wczesne wykrycie

Rak przełyku i żołądka globalnie jest odpowiedzialny za 15 procent zgonów spowodowanych przez choroby nowotworowe. Przeważnie jest on diagnozowany już w zaawansowanym stadium, ponieważ objawy zauważalne są wtedy, kiedy choroba jest już rozwinięta. Gastroenterolodzy przy pomocy badania endoskopowego, które jest kosztowne, diagnozują chorobę.

Test oddechu bada skład chemiczny wydychanego powietrza, który w przypadku raka przełyku i żołądka jest unikalny. Nowotwory wytwarzają charakterystyczny zapach lotnych związków organicznych (VOC) zawierających węgiel i spotykanych we wszystkich żywych substancjach, to pomaga lekarzom w wyczuciu wczesnych oznak choroby. Naukowcy byli w stanie przy pomocy spektrometra masy zidentyfikować i określić ilościowo skład VOC. Spośród 335 pacjentów poddanych testowi wydechu u 163 zdiagnozowano raka przełyku i żołądka i w przypadku 172 chorych stwierdzono, że cierpią na łagodne choroby lub ich żołądek nie jest chory.

Zespół naukowców dzięki dalszym badaniom poprawi test i przeprowadzi większą próbę kliniczną oraz zbada, czy nowe narzędzie diagnostyczne jest odpowiednie do wykrycia innych nowotworów takich organów jak trzustka.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.