head

Szkodliwy wpływ telefonów komórkowych na pamięć –Nastolatki są w niebezpieczeństwie?

Szkodliwy wpływ telefonów komórkowych na pamięć od dawna interesuje naukowców
Szkodliwy wpływ telefonów komórkowych na pamięć od dawna interesuje naukowców
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Ciekawostki

W dzisiejszych czasach każdy posiada telefon komórkowy i inne urządzenia bezprzewodowe.

Codziennie jesteśmy narażeni na dużą dawkę promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej, ponieważ telefony komórkowe, tablety stale trzymamy przy sobie. Ale czy jesteśmy tego świadomi jaki wpływ ma to na nasz mózg i jaki szkodliwy wpływ ma telefon komórkowy na pamięć?  

W czasopiśmie naukowym o nazwie Environmental Health Perspectives opublikowane zostało najnowsze opracowanie, w którym naukowcy zdali relacje z tego, jaki negatywny wpływ ma codzienne korzystanie z telefonu komórkowego na nastolatków.  Jaki jest szkodliwy wpływ telefonu komórkowego na pamięć?

Szwajcarscy naukowcy szukali odpowiedzi na to pytanie, jak działa promieniowanie telefonu komórkowego na mózg nastolatków? Jako wynik następującego przez ostatnie lata rozwoju techniki organizm ludzki narażony jest na ogromne promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej. Do tej pory również liczne badania skierowane były na ten wynik, ale z wyników jeszcze nadal nie udało się wyciągnąć jednoznacznych wniosków.

Zbadane zostało 700 nastolatków

Najnowsze badania analizowały związki pomiędzy promieniowaniem elektromagnetycznym o częstotliwości radiowej (RF-EMF) emitowanym przez telefony komórkowe i inne urządzenia bezprzewodowe i wydajnością pamięci nastolatków. We wcześniejszym badaniu, w 2015r. obserwowanych było 300 nastolatków, a obecnie pracowano z około 700 nastolatkami w wieku 12-17 lat.

W trakcie niektórych badań okazało się, że mózg pochłania  RF-EMF, kiedy młodzi ludzie aktywnie korzystają z bezprzewodowych narzędzi komunikacyjnych. Otrzymane wyniki wskazują na to, że promienie elektromagnetyczne negatywnie wpływają na pamięć graficzną. Ten rodzaj pamięci jest charakterystyczny dla tej grupy młodzieży. Kiedy korzystamy z tej pamięci  aktywujemy prawą półkulę mózgu, co powoduje, że negatywny wpływ RF-EMF pojawia się w znacznie większej mierze u tych młodych osób, które w czasie rozmowy przykładają telefon do prawego ucha.  

Negatywne skutki szybkiego rozwoju techniki

Röösli podkreślał, że potrzebne jest przeprowadzenie dalszych badań w tym celu, aby wykluczyć wpływ innych czynników. „Na wyniki badań mógł mieć wpływ młody wiek nastolatków. Bowiem jest to taki okres, kiedy zmienia się ogólne zachowanie i sposób myślenia młodych ludzi. Oczywiście ma to wpływ na korzystanie z telefonu komórkowego, a w szczególności na czas poświęcany na to zajęcie.“

W ciekawy sposób, inne działalności, na przykład wysyłanie wiadomości, gry lub wyszukiwanie w internecie, kiedy telefon nie styka się bezpośrednio z uchem nie zmieniają wydajności pamięci.

Szkodliwy wpływ telefonu komórkowego w czasie jego użytkowania nie został jeszcze jednoznacznie udowodniony, wpływ wspomnianego promieniowania na zmiany w mózgu jest nadal badany.   

Źródło:

https://www.swisstph.ch/en/news/news-detail/news/mobile-phone-radiation-may-affect-memory-performance-in-adolescents/

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.