head

Olejki eteryczne - naturalny sposób na ból głowy

Olejki eteryczne - naturalny sposób na ból głowy
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Ciekawostki

Olejki eteryczne znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce i naturoterapii. Ból głowy lub ból uciskowy objawia się jako tępy ból głowy, natomiast charakterystycznym objawem migreny jest pulsujący ból nasilający się w wielu przypadkach przy poruszaniu się. Towarzyszy mu często nadwrażliwość na światło bądź nieustępujące nudności.  Przyczyną powyższych dolegliwości może być między innymi nieprawidłowe odżywianie, zły tryb życia, a także odwodnienie. Pomóc może również terapia naturalna.

Naturalne kosmetyki są współcześnie powszechnie rozpoznawane również w gronie naturoterapeutów. Olbrzymi wybór produktów o szerokim zastosowaniu oferuje kilka firm z branży kosmetycznej i terapii naturalnej. Podajemy kilka z nich - wybór jest przecież duży.

Olejek lawendowy łagodzi skurcze

Ból głowy możesz skutecznie złagodzić za pomocą masażu. Wypróbuj następujący przepis: wymieszaj kilka kropli olejku lawendowego z olejem bazowym (możesz wybrać na przykład oliwę z oliwek, olej kokosowy lub masło shea) a powstałą mieszankę delikatnie wmasuj w skronie. Lawendowy olejek eteryczny pomaga również w przypadkach napięcia nerwowego lub przemęczenia. Stosuj rozcieńczony olejek, ponieważ nierozcieńczony może powodować podrażnienie skóry.

Olejek eukaliptusowy na jasny umysł

Inhalacja z olejkiem eukaliptusowym orzeźwia, rozjaśnia umysł i wpływa na poziom serotoniny – tzw. hormonu szczęścia. Migrena powstaje bowiem często w wyniku zaburzenia poziomu serotoniny. Ten olejek eteryczny ma także bardzo szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym. Uwaga - stosowanie olejku eukaliptusowego u kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na padaczkę jest niewskazane.

Olejek eteryczny z bergamotki na zwalczanie lęku

Według badań opublikowanych przez Journal of Korean Biological Nursing Science połączenie olejków z lawendy i bergamotki zmniejsza poczucie lęku i łagodzi depresję. Olejek z bergamotki pomaga również w przypadku wahania nastroju o podłożu hormonalnym. Po zastosowaniu olejku z bergamotki na skórę należy unikać przebywania na słońcu, ponieważ może wywołać nadwrażliwość na światło.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.