head

Naukowcy twierdzą, że znaleźli nowy narząd ludzki, przez który może rozprzestrzeniać się rak

Odkryty został nowy narząd ludzki, który może pomagać w rozprzestrzenianiu się raka
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Ciekawostki

Nowy narząd w ciele człowieka może powodować raka, twierdzą naukowcy, którzy teraz podali do publicznej wiadomości  wyniki swoich badań. Wiadomości te zostały opublikowane w specjalistycznym piśmie Scientific Reports.

Nowy narząd w ciele człowieka nosi nazwę interstitium, zajmuje ogromną powierzchnię pomiędzy naszą skórą i innymi wewnętrznymi organami. Jego funkcjonowanie jest jeszcze badane, ale grupa naukowców-odkrywców wierzy, że ich odkrycie może pomóc przy leczeniu nawet poważnych chorób.  

Wcale nie jest takie dobre

W istocie interstitium to taka elastyczna tkanka łączna, która znajduje się pod skórą, wzdłuż mięśni, w płucach, w przewodzie pokarmowym, w drogach moczowych i dotychczas tak myślano, że odgrywa rolę mocującą, trzymającą. Istnienie jego nie jest nowością, interstitium nazwane nowym narządem ludzkim wzmacniając układ limfatyczny wspiera również znacznie zdolność obronną organizmu. W istocie wygląda to tak jak siateczka drobnych woreczków wypełnionych płynem, które połączone są przez włókna kolagenowe i włókna z elastyny i zajmuje około 20 procent objętości naszego ciała.

Zauważono przez przypadek

Dwaj gastroenterolodzy badali drogi żółciowe pacjenta bardzo nowoczesnym endoskopem i wtedy zauważyli, że interstitium nie wygląda tak jak do tej pory sobie je wyobrażali.  Lekarze przeprowadzający badania w związku z interstitium poprosili do dalszych badań o pomoc patologa Neila Theise, pobrali nowe próbki, a następnie zamrozili kawałki przewodu żółciowego. Ta metoda ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjną metodą suszenia, na przykład pomaga zachować strukturę żywej tkanki.  

Mogą mieć kluczowe znaczenie

Zamrożone kawałki przewodu żółciowego zabarwiono farbą tricykliczną, a następnie badano dalej drobne woreczki. W trakcie badań okazało się, że odgrywają znacznie ważniejszą rolę w krążeniu limfy, w powstawaniu różnych chorób, a ponadto w obronie przed nimi, niż dotychczas myśleliśmy.  Nowo odkryty narząd ludzki odgrywa rolę pośrednika pomiędzy innymi tkankami i organami i okazało się, że komórki rakowe mogą przejść przez interstitium do układu limfatycznego, a następnie rozprzestrzenić się w całym organizmie. Tak więc jeśli nawet pośrednio, ale biorą udział w rozprzestrzenianiu się raka oraz powstawaniu przerzutów. 

Według niektórych naukowców  nazywanie interstitium narządem ludzkim jest przesadą, niezależnie od tego, że dokładnie można opisać jego strukturę i działanie.

 

Źródło:

https://www.nature.com/articles/s41598-018-23062-6

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.