head

Odkryto nowy antybiotyk na super bakterie

Nowy antybiotyk zabija odporne bakterie
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Ciekawostki

Naukowcy z Uniwersytetu im. Rockefellera odkryli w próbkach gleby nowy antybiotyk, który może być odpowiedni w leczeniu ciężkich zakażeń bakteryjnych. Teraz pracują nad zwiększeniem skuteczności środka, aby można było z niego opracować lek dostępny dla wszystkich.

Naukowcy przeprowadzili badania ponad 1000 próbek gleby szukając mikroorganizmów, które produkują takie związki, które mogą być wykorzystane również w walce przeciwko patogenom. Zbadane zostały one przez sekwencjonowanie genetyczne, czyli badania całego dziedzicznego materiału organizmu.  

Z opracowania opublikowanego w magazynie fachowym Nature Microbiology okazało się, że nowy antybiotyk może walczyć z trudno leczonymi zakażeniami bakteryjnymi, między innymi z MRSA  (oporny na metycylinę Staphylococcus aureus) czyli super bakterią. Środek testowany był na szczurach zarażonych MRSA i wyleczył rany znajdujące się na ich skórze. „Chociaż wyniki badań są zachęcające, o nowo odkrytej rodzinie antybiotyków nie można powiedzieć, kiedy może dojść do testów klinicznych, ani tego, czy dojdą do tego stadium” – zwraca uwagę Sean Brady, prowadzący badania. A przecież jest wielkie zapotrzebowanie na takie substancje czynne, które są w stanie przezwyciężyć zakażenia odporne na leki, które spowodowane są przez super bakterie, które uznawane są za jedno z największych zagrożeń dla zdrowia na świecie. W przybliżeniu rocznie powodują one śmierć 700 tysięcy osób.

Według Colina Garner, współpracownika brytyjskiego Instytutu Badania Antybiotyków zbawienna jest wiadomość, że odkryto nowy antybiotyk przeciwko tzw. bakteriom Gram-pozytywnym, takim jak MRSA, ale zapotrzebowanie na środek przeciwko bakteriom Gram-negatywnym byłoby jeszcze większa. „Te ostatnie ciężko zahamować, coraz bardziej wzrasta wśród nich ilość odpornych na antybiotyki. Te bakterie powodują zapalenie płuc, zatrucie krwi, zakażenia przewodów moczowych i zakażenia skórne” – powiedział Garner BBC.

 

Źródło:

http://www.bbc.com/news/health-43032602

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.