head

Czy faktycznie telefon komórkowy może być powodem raka mózgu?

Czy osoby uzależnione od komórki mają powody do obaw?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia

Google+
Temat: Ciekawostki

Można jednoznacznie stwierdzić, że obecny świat zdominowany jest przez technikę i dziwne jest jeśli ktoś nie ma telefonu komórkowego. Natomiast te osoby, które stale wiszą na komórce są narażone na takie choroby, jak na przykład nowotwór mózgu – twierdzi Amerykańskie Stowarzyszenie Onkologiczne.

Na podstawie amerykańskiego badania stwierdzono, że ryzyko wystąpienia guza mózgu wzrosło u samców zwierząt narażonych na długotrwałe działanie telefonu komórkowego. Zwierzęta przez dwa lata dziennie przez dziewięć godzin musiały znosić promieniowanie komórkowe.  

Czy osoby uzależnione od komórki mogą się obawiać?

Od dawna jest tematem, czy sygnały emitowane przez telefon komórkowy mogą mieć ewentualnie wpływ na nasze zdrowie. Chociaż producenci rzucają na rynek urządzenia emitujące coraz słabsze promieniowanie, to osoby uzależnione od telefonu komórkowego nie mogą być spokojne. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) już w 2011 r. podała do ogólnej wiadomości, że telefony komórkowe mogą mieć działanie rakotwórcze, ale w opracowaniach przygotowanych przez ostatnie lata nie zostało to potwierdzone dalszymi dowodami. Niezależnie od tego niektórzy naukowcy referowali, że fale o częstotliwości radiowej pochodzące z telefonu komórkowego ewentualnie mogą pomagać w powstawaniu guzów.

Badania przeprowadzone na szczurach

W opracowaniach z 2016 roku naukowców z amerykańskiego Krajowego Instytutu Ochrony Zdrowia (NIH) na przykład znaleziono niewielki związek pomiędzy telefonami komórkowymi i rakiem mózgu. Wśród szczurów doświadczalnych poddawanych promieniowaniu u 2-3 procent samców pojawił się nowotwór mózgu. Chociaż naukowcy tą liczbę uznali za małą proporcję, to według Amerykańskiego Stowarzyszenia Onkologicznego opracowanie potwierdziło, że emitowane przez telefony komórkowe promieniowanie niejonizujące może mieć wpływ na zdrowie człowieka. To opracowanie powstało jako część Krajowego Programu Toksykologicznego na zlecenie Agencji Żywności i Leków (FDA). Badanie w szczególności zajmowało się promieniowaniem telefonów komórkowych – wpływem niejonizującej częstotliwości radiowej.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Na stronie internetowej Międzynarodowego Instytutu Badań nad Rakiem można przeczytać, że chociaż zostały przeprowadzone liczne badania dotyczące potencjalnego wpływu promieniowania z radaru, z kuchenek mikrofalowych telefonów komórkowych  i innych źródłem na zdrowie, obecnie nie ma jednoznacznego dowodu na to, że promieniowanie niejonizowane zwiększa ryzyko raka. Również tutaj można przeczytać, że w celu bezpieczeństwa należy zmniejszyć czas trwania rozmów telefonicznych lub tylko wtedy korzystać z telefonu komórkowego, kiedy nie mamy możliwości skorzystania z telefonu stacjonarnego. Oprócz tego korzystajmy z takiego narzędzia, które wyposażone jest w tzw. technologię hands-free, na przykład słuchawki przewodowe, które są bardziej oddalone od głowy osoby dzwoniącej.

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.