head

Leczenie raka trzustki: wirus może oznaczać rozwiązanie?

Leczenie raka trzustki: pewien wirus może oznaczać rozwiązanie?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia

Google+
Temat: Ciekawostki

Rak trzustki jest nadzwyczaj agresywną chorobą, nie ma odpowiedniego sposobu na jej wykrycie i są tylko małe szanse na wyleczenie. Naukowcy znaleźli teraz taki wirus grypopodobny, który podczas badań okazał się odpowiednim do zapobiegnięcia przed rozwojem raka trzustki. Nowy sposób może oznaczać rozwiązanie dla osób cierpiących na raka trzustki i wraz z chemoterapią może zwiększyć szanse przeżycia. Chociaż do badań klinicznych potrzebne jest jeszcze więcej czasu, wyniki dotychczasowych badań są obiecujące.

 

Jeden z autorów opracowania dotyczącego badania, dr Mary Stella powiedziała, że nowy wirus w szczególności niszczy komórki raka trzustki, w mniejszym stopniu uszkadzając okoliczne, zdrowe tkanki. „Nie tylko nasza strategia skierowana na nowotwór jest selektywna i skuteczna, ale wirus został tak opracowany, aby mógł trafić do krwiobiegu, skąd może dotrzeć do tych komórek rakowych, które rozwinęły się w naszym organizmie” – tłumaczyła lekarka, która dodała, że badania na ludziach jeszcze nie zostały przeprowadzone.   

W badaniu, którego opis pojawił się w magazynie Molecular Cancer Therapeutics naukowcy zmodyfikowali adenowirus tak, aby w jego zewnętrznej warstwie pojawiło się takie białko, które rozpozna i zwiąże się z rakowymi komórkami trzustki. Wirus dociera do komórek rakowych, dzieli się, a następnie nim wyrwie się z nich, unicestwia je. Kopie nowych wirusów przywiązują się do sąsiednich komórek rakowych, powtarzają ten sam cykl, a w końcu niszczą nowotwór w całości.

 

Naukowcy wirus działający na ludzkiego raka trzustki do tej pory testowali tylko na myszach i stwierdzili, że hamuje on rozwój raka. Zastosowanie zmodyfikowanych wirusów wcześniej pokazało obiecujące wyniki w stosunku do różnych nowotworów, chociaż naukowcy twierdzą, że nowy wirus jest znacznie dokładniejszy i skuteczniejszy, niż wcześniejsze warianty wirusa i dalszą jego zaletą jest to, że jest w stanie współdziałać z lekami chemoterapeutycznymi.

Ponadto wirus został tak zmodyfikowany, aby nie powodował choroby u zdrowych osób.

 

Źródło:

http://www.qmul.ac.uk/media/news/2018/smd/researchers-use-flu-like-virus-to-attack-pancreatic-cancer.html#

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.