head

Leczenie raka nanorobotami

Leczenie raka nanorobotami
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Ciekawostki

Wygląda na to, że w końcu przełom w leczeniu raka może zapewnić nowa, rewolucyjna metoda. Naukowcy prowadzą eksperymenty z takimi nanorobotami opartymi na DNA, które blokują dopływ krwi do komórek rakowych, dzięki czemu powodują martwicę guza.  

Zgodnie z opracowaniem opublikowanym w  czasopiśmie Nature Biotechnology przy leczeniu z użyciem nanorobotów opartych na DNA w ciągu trzech dni udało się w pełni zablokować dopływ krwi do guzów, ale póki co ta nowa metoda testowana była tylko na myszach i świnkach karłowatych. Istotą tej procedury jest to, że podane dożylnie nanoroboty poprzez krwiobieg bez przeszkód docierają do guza, a następnie dostarczając do związanych z nowotworem naczyń krwionośnych enzym wspomagający krzepnięcie krwi o nazwie trombina, wywołując sztuczną zakrzepicę niszczą komórki rakowe. Zabieg nie niszczy zdrowych tkanek, ponieważ nanoroboty przy pomocy aptameru DNA rozpoznają te białka, które produkowane są tylko przez komórki rakowe, tak więc zdrowych komórek nie biorą na cel.  

Co to są nanoroboty?

Upraszczając nanoroboty to roboty o takich mikroskopijnych wymiarach, które wewnątrz organizmu mogą być nakierowane na cel i przy leczeniu takich chorób jak rak mogą zapewnić rewolucyjnie nową pomoc. Są liczne obszary medyczne, na których można je zastosować, między innymi przy naprawie uszkodzonych tkanek, rozpuszczaniu złogów w arteriach i w niezbyt dalekiej przyszłości być może przy budowie w pełni zastępczych organów. Nanoroboty w znacznej mierze są w stadium badań i rozwoju.  

 

Źródło:

https://www.nature.com/articles/nbt.4071

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.