head

Mało snu, życie krótsze o lata | Czy wcześniej umrze ta osoba, która nie śpi wystarczająco długo?

Czy osoby, które mniej śpią krócej żyją?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Ciekawostki

Wcześniejsze badania wykazały związek pomiędzy zgonami i codziennym czasem snu. My zajmiemy się teraz związkiem pomiędzy ilością snu w tygodniu jak i na weekend. Okazało się, że wynikiem niewystarczającej ilości snu jest krótsze życie.

Badania prowadzone z 43 880 osobami, trwające przez 13 lat dowodzi, że te osoby w wieku poniżej 65 roku życia, które na weekend przeważnie  śpią mniej niż 5 godzin, muszą liczyć na wskaźnik śmiertelności o  52 procent wyższy niż te osoby, które śpią przynajmniej 7 godzin, tak więc dla nich życie jest krótsze.  Równocześnie nie ma korelacji z tymi, którzy śpią w weekendy dłużej niż 9 godzin. Natomiast kiedy badano ilość snu w tygodniu i na weekend, okazało się, że w stosunku do 6-7 godzinnego snu uważanego za referencyjny, między snem krótszym niż 5 godzin i dłuższym niż 8 godzin zauważalne są dalsze rozbieżności. U tych osób, które w tygodniu mniej śpią, natomiast na weekend śpią dłużej wskaźnik śmiertelności nie zmienia się w stosunku do grupy referencyjnej.  
W kręgu osób powyżej 65 roku życia nie ma związku pomiędzy wskaźnikiem śmiertelności i ilością snu na weekend oraz w tygodniu/na weekend.

Podsumowując, krótki sen  na weekend oraz na weekend i w tygodniu u osób poniżej 65 roku życia zwiększa ryzyko umieralności. Równocześnie widać, że długi sen na weekend kompensuje krótki sen w tygodniu.

Źródło:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jsr.12712

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.