head

Cukrowa terapia | Cukier kryształ goi rany

Cukier kryształ zabliźnia rany
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia

Google+
Temat: Ciekawostki

Udowodniono, że cukier powoduje liczne choroby, natomiast rzadziej się słyszy, że jest wspaniałym środkiem leczącym rany. W afrykańskiej medycynie stosują go od dawna, ale cukrowa terapia rozpowszechnia się również na zachodzie.   

Kto by pomyślał, że cukier kryształ ma szybkie działanie antybakteryjne? Dzięki temu i swoim właściwościom dobroczynnym tak szybko goi rany.

Przyszła z Afryki

Cukrowa terapia przyszła z Afryki, zwrócił na nią uwagę świata zachodniego lekarz Moses Murandu. Dr Murandu widział, kiedy był dzieckiem, że jego ojciec kładzie cukier na rany, dzięki temu zmniejszając stan zapalny i ból. Lekarz poświęcił specjalne opracowanie właściwościom leczniczym cukru kryształu i dzięki cukrowej terapii w takich sytuacjach następowała szybka poprawa, gdzie walczono z głębokimi ranami, które nie chciały się zabliźniać. Opracowanie Moses Murandu zwróciło uwagę na to, że cukier położony na rany niszczy te bakterie, które hamują gojenie się ran. Powodem takiego działania jest to, że te mikroorganizmy potrzebują wody, natomiast cukier odciąga wodę z rany. Oprócz tego posiada właściwości oczyszczające rany, dzięki czemu obumarłe tkanki szybko odpadają i na powierzchni rany powstaje powłoka ochronna.

Tania metoda leczenia

W niektórych częściach świata ta metoda może mieć kluczowe znaczenie, ponieważ ludzie nie mogą sobie pozwolić na drogie antybiotyki. Ale cukier kryształ może pomóc również wtedy, jeśli zakażona rana nie reaguje na antybiotyki. Cukier, którego używa Murandu jest gładki i granulowany, taki jakim słodzi się potrawy i herbatę. Murandu dotychczas przeprowadził w Anglii badania kliniczne na 41 pacjencie. Jeszcze nie opublikował wyników eksperymentu, ale przedstawił je na krajowych i międzynarodowych konferencjac i jego wyniki są zachęcające. Jedno ważne pytanie, na które poszukiwał on odpowiedzi w czasie badań, to to, czy cukrzycy, którzy cierpią na owrzodzenie kończyn dolnych również mogą stosować cukier. Okazało się, że cukier nie jest wchłaniany przez ranę, tak więc nie wpływa na poziom cukru we krwi.  

Pomaga również zwierzętom

Kiedy Murandu kontynuuje badania na ludziach, to weterynarz, dr Maureen McMichael już od lat stosuje cukrową terapię na zwierzętach. McMichael mówi, że zarówno cukier jak i miód często stosowane są przy leczeniu psów i kotów (od czasu do czasu innych zwierząt). Miód ma podobne do cukru właściwości lecznicze(zgodnie z jednym opracowaniem hamowanie rozmnażania bakterii jest jeszcze skuteczniejsze), chociaż jest droższy.

 

Źródło:

http://www.bbc.com/future/story/20180328-how-sugar-could-help-heal-wounds

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.