head

Brak snu prowadzi do otyłości

Czy brak snu może sprawić, że ludzie będą grubi?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Ciekawostki

Nie można kwestionować faktu, że odpowiedni czas snu jest nadzwyczaj ważny w celu zachowania zdrowia. Zgodnie z brytyjskim opracowaniem brak snu powoduje większy obwód pasa i wyższy wskaźnik masy ciała (BMI).

Istnieją wyraźne zewnętrzne oznaki niewyspania: podkrążone oczy, worki pod oczami, zmęczona, popielata skóra, ale podobno niewyspanie przyczynia się również do tego, że będziemy grubsi.

Badano trzy grupy

Zgodnie z opracowaniem, które ukazało się w magazynie online PLOS ONE naukowcy przebadali 1615 dorosłych osób, które zaszeregowane zostały do trzech grup: członkowie pierwszej grupy spali dziennie przez sześć godzin, drugiej grupy przez siedem i pół godziny, natomiast trzeciej grupy dziewięć godzin. Naukowcy stwierdzili, że że obwód pasa u członków pierwszej grupy jest o trzy centymetry większy, niż u osób śpiących przez dziewięć godzin, a ponadto ich wskaźnik masy ciała (BMI) również był wyższy, natomiast poziom cholesterolu HDL był niższy („dobry” cholesterol w optymalnym przypadku odgrywa obronną rolę w organizmie).

Dlaczego tuczy brak snu?

Opracowanie nie daje odpowiedzi czy faktycznie brak snu prowadzi do przybrania na wadze czy z powodu otyłości śpimy mniej, zgodnie z jednym przypuszczeniem mała ilość snu źle wpływa na samokontrolę, dlatego jesteśmy skłonni spożywać więcej kalorii niż ile jest nam potrzebne. Drugie założenie opiera się na związku między brakiem snu a produkcją hormonów regulujących głód: z powodu małej ilości snu produkowane jest mniej hormonów i z tego powodu więcej jemy. Natomiast w badaniu nie kontrolowano jadłospisu uczestników i nie śledzono ich wagi, tak więc z doświadczenia nie można wyciągnąć odpowiednich wniosków. Chociaż nie jest to dobrą informacją dla osób, które mało śpią, jest tutaj również dobra wiadomość. Sen jest takim czynnikiem, który może mieć wpływ na większość z nas  - tak samo jak odżywianie.

Prowadząca badania Laura Hardie podkreśliła, że idealna ilość snu zależy od osoby, ale zgodnie ze współczesnym naukowym konsensem większości osób dorosłych potrzebuje przeciętnie od siedmiu do dziewięciu i pół godziny snu.

Źródło:
https://www.forbes.com/sites/daviddisalvo/2017/07/30/shorting-yourself-on-sleep-could-be-adding-to-your-waistline/#13c8d29ee067

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.