head

Nowe neurony pojawiają się również w podeszłym wieku | Postęp w badaniu mózgu

W mózgu dorosłej osoby również powstają nowe neurony
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Ciekawostki

Nastąpił przełom w badaniach mózgu. Naukowcom por az pierwszy udało się wykazać, że zdrowi ludzie w podeszłym wieku są w stanie wytwarzać tyle samo nowych komórek nerwowych ile osoby młode. Odkrycie to może mieć znaczenie w leczeniu choroby Alzheimera – podało do wiadomości MTI.

Wśród specjalistów od dłuższego czasu pojawiają się sprzeczności w związku z tym czy  organizm dorosłego człowieka powstają nowe komórki nerwowe. Liczne wcześniejsze badania mózgu wskazywały na to, że w mózgu dorosłego człowieka już nie powstają nowe neurony, natomiast naukowcy z Uniwersytetu Columbia mają zupełnie inne zdanie. Opracowanie z tym związane opublikowali w magazynie naukowym Cell Stem Cell.

Nie ma różnicy

Neurobiolog Maura Boldrini autorka prowadząca badania oraz jej współpracownicy uważają, że ich odkrycie może oznaczać, że wielu starszych mężczyzn i kobiet kognitywnie oraz uczuciowo mogą pozostać znacznie zdrowszymi niż wcześniej można było przypuszczać. „Odkryliśmy, że ludzie starsi tak samo jak młodzi są w stanie wytwarzać w hipokampie z wcześniejszych komórek kilka tysięcy nowych komórek nerwowych. Wykazaliśmy również, że objętość hipokampu umieszczonego w dolnym płacie skroniowym kory mózgowej kresomózgowia i uczestniczącego w procesach poznawczych i emocjonalnych jest taka sama w każdym okresie życia. Równocześnie w przypadku osób starszych posiada mniej naczyń krwionośnych i nowe neurony mają słabszą zdolność budowania związków (relacji)” – powiedziała Boldrini na portalu naukowym EurekAlert. (Hipokamp znajduje się w głębi płata skroniowego i odgrywa rolę w funkcjonowaniu pamięci).

Badano mózg osób zmarłych

Amerykańscy naukowcy zbadali hipokamp mózgu 28 nagle zmarłych osób w wieku 14-79 lat. Wszystkie te osoby były przed śmiercią zdrowe. To był pierwszy przypadek, kiedy naukowcy zaraz po śmierci badali nowo powstałe w hipokampie komórki nerwowe i ich unaczynienie. Specjaliści stwierdzili, że badani nie cierpieli ani na demencję, ani na depresję, nie zażywali antydepresantów, które zgodnie z wykonanymi wcześniej badaniami mogą mieć wpływ na powstawanie nowych neutronów mózgowych.

U gryzoni i ssaków wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność produkcji nowych komórek nerwowych w hipokampie. „W podobnej ilości znaleźliśmy połowicznie rozwiniętych poprzedników komórek nerwowych i tysiące rozwiniętych neuronów” – czytamy w opracowaniu. Równocześnie w przypadku osób starszych w mózgu powstaje mniej nowych naczyń krwionośnych i mniej jest poprzedników komórek nerwowych w mózgu, macierzystych komórek nerwowych. Według Maury Boldrini te komórki oraz zmniejszony kontakt pomiędzy komórkami nerwowymi w hipokampie mogą powodować w wieku starczym zmniejszoną elastyczność kognitywną i emocjonalną.

- źródło MTI  -

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.