head

Badanie krwi we wczesnym stadium raka – Światowa nowość w leczeniu raka

Jak może być wykazany rak z krwi?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Ciekawostki

U wielu osób zbyt późno wykrywany jest nowotwór. Natomiast naukowcy z Uniwersytetu Medycznego im. Johnsa Hopkinsa na dniach ogłosili: niebawem będzie możliwość zdiagnozowania z krwi najczęstszych rodzajów raka. Badanie krwi pozwoli wykryć raka we wczesnym stadium.

 

Chociaż naukowcy powiedzieli, że potrzebne jest im więcej czasu, aby sprawdzić skuteczność badania na wykrycie raka we wczesnym stadium, wyniki są zachęcające. Obecnie opracowują takie roczne badanie, które może stać się uzupełnieniem do obecnych metod kontrolnych.

Szukają mutacji genowych

Badanie CancerSEEK bada 16 takich mutacji genowych, które pojawiają się razem z rakiem i 8 białek, które są przez nie wytwarzane. Tak więc badanie krwi na wykrycie wczesnego stadium raka ma za zadanie badanie drobnych śladów mutantów DNA i białek trafiających do krwiobiegu. Do tej pory przebadano 1005 pacjentów chorych na raka jajników, wątroby, żołądka, trzustki, przełyku, jelit, płuc i piersi, będących w takim stadium, kiedy nowotwór nie powoduje jeszcze przerzutów. W przypadku 70% z 1005 chorych test był pozytywny. Dr. CristianTomasetti, naukowiec z Uniwersytetu Medycznego Johnsa Hopkinsa powiedział BBC, że wczesne wykrycie na tym obszarze ma życiowe znaczenie, ponieważ dzięki temu badaniu rak może zostać zdiagnozowany już wtedy, kiedy może być jeszcze usunięty chirurgicznie, dzięki czemu można uratować życie wielu osób. W przypadku pięciu z ośmiu badanych rodzajów raka nie ma programów badań w celu wczesnego ich wykrycia. Na przykład rak trzustki ma tak mało objawów i są one tak mało zauważalne, że w ciągu pięciu lat cztery osoby z pięciu, u których został zdiagnozowany, umierają.

Co sądzą o badaniu krwi osoby będące autorytetem w tej dziedzinie?

Paul Pharoah, profesor zajmujący się badaniem raka z Uniwersytetu Cambridge zwrócił uwagę na to, że jest potrzeba przeprowadzenia dalszych badań w celu oszacowania na ile badanie na wykrycia raka we wczesnym jego stadium jest skuteczne. „Jeśli udowodnione zostanie, że badanie faktycznie może wykazać zaawansowaną chorobę nowotworową, to nie oznacza to jeszcze, że pożyteczne było by również w diagnostyce wczesnego stadium raka. Wrażliwość nowotworów w pierwszym stadium wynosiły tylko 40%.”Profesor Richard Marais, współpracownik brytyjskiego Instytutu Badania Raka oświadczył BBC, że na to, aby udowodnić, że to badanie krwi rzeczywiście jest odpowiednie potrzebne jest jeszcze co najmniej 5-6 lat. „Wykrycia raka we wczesnym stadium, nim rozprzestrzeni się w organizmie chorego, jest jedną z najbardziej skutecznych metod, aby poprawić przeżywalność nowotwora i to ciekawe badanie jest krokiem w tym kierunku, aby wykryć go we wczesnym stadium, najwcześniej jak to jest możliwe."

Według Dr. Mangesh Thorat, współpracownika naukowego Centrum Zapobiegania przed Rakiem londyńskiego Uniwersytetu Queen Mary badanie CancerSEEK wygląda na obiecujące, ale jeszcze potrzebne są dalsze badania, aby okazało się, jaką rolę może odegrać ta metoda w badaniach prewencyjnych na raka. „Jak dotąd przeprowadzono tylko jedno badanie przypadku, więc dalsze analizy należy przeprowadzić w dużych grupach obejmujących całą populację."

Koszt badanie CancerSEEK wynosi 500 dolarów na jednego chorego, badania są kontynuowane wśród takich osób, u których nie zdiagnozowano raka.

 

źródło:

http://www.bbc.com/news/health-42736764

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.