head

Środek antykoncepcyjny dla mężczyzn | Plemniki mogą być blokowane kurarą

Plemniki mogą być blokowane kurarą
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Ciekawostki

Amerykańscy naukowcy szukając skutecznego środka antykoncepcyjnego dla mężczyzn chcieliby sparaliżować spermę trucizną roślin używanych do strzał afrykańskich bojowników. Jeśli trucizna ze strzał sprawdzi się, wtedy plemniki będą niezdolne do ruchu.  

Antykoncepcja jest zadaniem kobiet, przynajmniej tak sądzi większość mężczyzn. Natomiast odpowiedzialność jest wspólna. Dzięki opracowaniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn mieliby oni trudności w znalezieniu wymówek.

Używane są w  czasie polowania na słonie

W wynikach badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym Journal of Medicinal Chemistry naukowcy zreferowali, że wreszcie osiągnęli przełom w opracowaniu tabletki antykoncepcyjnej dla mężczyzn. Do tabletki wykorzystany byłby wyciąg roślinny o nazwie ouabain, który można otrzymać z kory kulczyby i jeszcze jednej innej rośliny. Wyciąg powoduje zatrzymanie akcji serca, dlatego stosowany jest przez afrykańskich bojowników w czasie polowania na słonie. Tym związkiem smarują oni swoje strzały. Ouabain jest również syntetyzowany w organizmie człowieka, prawdopodobnie bierze udział w regulacji ciśnienia krwi. Lekarze często przepisują małe dawki tego związku przy problemach z sercem.

Unieruchamia spermę

Okazało się, że ouabain jest w stanie zahamować ruch spermy, hamuje takie neuroprzekaźniki, przy pomocy których poruszają się witki plemników. Dotychczasowe badania kliniczne potwierdzają, że  ouabain zmniejsza płodność mężczyzn. Natomiast z powodu ryzyka uszkodzenia serca ten związek sam w sobie nie jest oferowany jako środek antykoncepcyjny. Dlatego Gunda Georg, Gustavo Blanco i ich koledzy zaplanowali takie analogi ouabain, które z większym prawdopodobieństwem łączą się ze spermą niż z tkankami serca.

 

Źródło:https://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/presspacs/2018/acs-presspac-january-17-2018/prospective-birth-control-pill-for-men-has-its-origin-in-an-arrow-poison.html

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.