head

Luźny stolec sygnalizuje o chorobie

Pojawiający się kilka razy dziennie rzadki stolec nie jest uważany za normalny objaw
Pojawiający się kilka razy dziennie rzadki stolec nie jest uważany za normalny objaw
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Biegunka

Pojawiający się od czasu do czasu luźny stolec nie jest problemem, zdarza się u każdego, że z powodu niestrawności ma biegunkę. Problem jest wtedy, jeśli mowa jest o luźnym stolcu, który nie chce minąć.  

Sam luźny stolec nie jest chorobą, ale objawem czegoś. U wielu osób wywołuje go stres, ewentualnie jakaś nietolerancja żywieniowa.

Luźny stolec kilka razy dziennie

Wielu z nas przeżyło już moment, kiedy pospiesznie musiało skierować się w stronę najbliższej ubikacji. Nieprawidłowe odżywianie (np. tłuste potrawy), niektóre zakażenia, różnorodne stany zapalne, stałe zdenerwowanie, zatrucie pokarmowe, skutki uboczne leków, zaburzenia równowagi flory jelitowej, pasożyty: każdy z powyższych powodów może być przyczyną wywołującą luźny stolec. Natomiast pojawiający się kilka razy dziennie luźny stolec nie może być w żadnym przypadku uznawany za normalny.

Luźny stolec może być spowodowany stanem zapalnym jelita cienkiego lub grubego, ale także niedostateczną produkcją enzymów trzustki, zbyt małą ilością kwasu żołądkowego oraz zbytnim wydzielaniem żółci.

Biegunkę może wywołać nietolerancja laktozy, kiedy w organizmie zmniejszy się lub wcale nie będzie produkcji enzymu laktozy odpowiedzialnego za rozkład laktozy. Wtedy nie może być strawiony cukier mleczny, co może prowadzić do dolegliwości przewodu pokarmowego i między innymi wywoływać luźny stolec.  

W przypadku różnorodnych stanów zapalnych jelit (colitis ulcerosa, choroba Crohna, zespół jelita drażliwego) zmienia się konsystencja stolca, staje się on bardziej płynny.

Kto nie doświadczył już tego, że z powodu nerwicy żołądkowej często musi chodzić do ubikacji? W przypadku stresu w organizmie wyzwala się hormon kortykotropowy produkowany przez przysadkę mózgową, co powoduje zwiększenie ruchów jelita grubego, powodując w ten sposób luźny stolec.  

Dobrze wiedzieć, że sygnałem raka jelita grubego i odbytu może być również luźny stolec.  

Jak można stwierdzić powody luźnego stolca?

W przypadku długotrwałego luźnego stolca koniecznie należy zgłosić się do lekarza, głównie wtedy, jeśli wcześniej nie było takich problemów. W trakcie badania, lekarz zleca wykonanie rutynowych badań, w tym badanie krwi, moczu i stolca, jak również badania usg. Często staje się konieczne badanie endoskopowe, tj. kolonoskopia jelita grubego i żołądka, która może wykazać również raka jelita grubego.

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.